Spotkanie ws. Iranu odwołane


Z powodu nieobecności Chin nie odbędzie się, zaplanowane na poniedziałek, spotkanie sześciu państw dotyczące programu atomowego Iranu i ewentualnych dodatkowych sankcji.

Europejskie źródła dyplomatyczne mówią, że może to być znak od Pekinu, iż nie ma co liczyć na nowe obostrzenia związane z programem atomowym Teheranu.

Kilka dni temu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opublikowała raport, w którym znalazły się pozytywne opinie dotyczące przejrzystości wzbogacania uranu w tym kraju. To mogło dać dodatkowy bodziec Chinom, do wycofania się ze spotkania.

Na konferencji mieli się spotkać przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Irański program nuklearny Iran od dłuższego czasu prowadzi program wzbogacania uranu, który jak twierdzi, ma być wykorzystany w celach pokojowych, do pozyskiwania energii. Powołuje się przy tym na układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, który nie zakazuje wykorzystywania energii atomowej do celów cywilnych. Zachód, w szczególności USA, temu nie dowierza i oskarża Teheran o próbę wybudowania broni nuklearnej.

Chiny i Rosja są przeciwne wprowadzaniu nowych sankcji wymierzonych w Iran, prezentując znacznie bardziej ugodową postawę niż Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Francja.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości