Tym razem Putin nie mógłby się spóźnić. Watykan stawia warunki

kremlin.ruW czerwcu Putin spóźnił się na spotkanie z papieżem ponad godzinę

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow poinformował, że Władimir Putin, przy okazji udziału w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, na razie nie planuje spotkań z papieżem Franciszkiem i prezydentem USA Barackiem Obamą. Gdyby jednak spotkanie Putina z Franciszkiem zostało zaplanowane, prezydent nie mógłby się spóźnić. Powiedział o tym dziennikowi "The New York Times" wysłannik Stolicy Apostolskiej przy ONZ abp Bernardito Auza.

"NYT informuje, że "zgodnie z protokołem dyplomatycznym, papież powinien spotkać się z głową państwa, które przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a 1 września przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ objęła Rosja".

"Arcybiskup Bernardito Auza powiedział, że papież przemówi w języku hiszpańskim i poruszy szereg takich kwestii, jak walka z terroryzmem, zmiany klimatyczne, ubóstwo, przepływ uchodźców i migrantów na całym świecie. 'Jest tak wiele wielkich tematów, a on ma zaledwie 30 minut na rozmowy' - mówił dziennikarzom w siedzibie misji w Nowym Jorku stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej" - relacjonuje "NYT".

Dwa dni później

Problem jednak w tym, że papież Franciszek ma wystąpić na forum Zgromadzenia Ogólnego 25 września. W rosyjskiej misji przy ONZ przekazano tymczasem dziennikarzom, że Władimir Putin ma przyjechać do Nowego Jorku dwa dni później, 27 września, co oznacza, że perspektywa spotkania prezydenta Rosji z papieżem jest mało prawdopodobna.

Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow przekazał, że w harmonogramie prezydenta Rosji na razie nie ma wzmianki o spotkaniu z papieżem Franciszkiem czy prezydentem USA Barackiem Obamą, o której wcześniej informowały rosyjskie media.

Pieskow stwierdził jednocześnie, że "prace nad ustalaniem planu spotkań ciągle trwają".

Wcześniej Putin spotkał się z Franciszkiem dwukrotnie: w listopadzie 2013 r. oraz w czerwcu tego roku. Spotkania miały miejsce w Watykanie. Ich ostatnia rozmowa była poświęcona głównie sprawie kryzysu na Ukrainie.

Rosyjskie portale przypominają, że Putin dwukrotnie na spotkanie z papieżem się spóźniał. "Tym razem Watykan poprosił, by Putin przybył na czas" - komentował doniesienia Amerykanów portal niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd.

Watykańska misja podała, że przewidziane są rozmowy Franciszka z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem, ustępującym przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Samem Kutesą oraz jego następcą Mogensem Lykketoftem.

[object Object]
Steven Seagal został obywatelem Rosji. Na nagraniu: wizyta u prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenkipresident.gov.by
wideo 2/18

Autor: tas\mtom / Źródło: nytimes.com, RBC, tvrain.ru

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości