Spotkanie o. Rydzyka z papieżem - wyjątkowe

Świat

Aktualizacja:
TVN24Marek Lehnert: "Spotkanie o. Rydzyka z papieżem to rzecz wyjątkowa"

Benedykt XVI przyjął na krótkiej audiencji szefa Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka. Spotkanie oceniane jest skrajnie różnie - od "watykańskiego aktu poparcia dla Radia Maryja" do "zagrywki papieżem" ojca dyrektora.

Według dziennika.pl, papież na audiencji "podziękował za modlitwę milionom słuchaczy" oraz na specjalną prośbę o. Rydzyka "pobłogosławił Radio Maryja i wszystkie powstałe przy nim dzieła". O audiencji poinformował jedynie "Nasz Dziennik", Watykan nie wystosował nawet oficjalnego komunikatu ze spotkania z o. Rydzykiem.

Zdaniem dziennikarza Polskiego Radia Marka Lehnerta, spotkanie było rzeczywiście wyjątkowe, bo przyjęcie przez papieża w Castel Gandolfo jest rzeczą niecodzienną. Dodaje, że Stolica apostolska z pewnością wie, z kim ojciec święty się spotyka i jak może być taka wizyta odebrana.

Znaczenie audiencji bagatelizuje natomiast metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. - W Castel Gandolfo papież przyjmuje pielgrzymów i błogosławi wszystkich, którzy byli na modlitwie, ale nie załatwia partykularnych spraw, takich jak wystąpienie o. Rydzyka - mówi "Dziennikowi" abp Gocłowski.

Zdaniem ks. Kazimierza Sowy, niezamieszczenie komunikatu o spotkaniu papieża i polskich redemptorystów na stronach internetowych biura prasowego Stolicy Apostolskiej świadczy o tym, że audiencja nie była specjalna, a generalna. Czyli taka, jaką odbywają pielgrzymi po zakończeniu modlitwy na Anioł Pański. O wyjątkowości spotkania jednak stanowi fakt, że doszło do niego wewnątrz rezydencji w Castel Gandolfo. Zdaniem "Rzeczpospolitej" stało się tak dzięki ingerencji jednego z watykańskich duchownych, który musiał wprowadzić redemptorystów pod wpływem lobbingu zwolenników Radia Maryja.

W spotkaniu z papieżem brał udział także przełożony polskich redemptorystów o. Zdzisław Klafka oraz inny członek zakonu o. Adam Owczarski.

W sobotę, gdy media spekulowały, że Rydzyk spotka się na Jasnej Górze z Andrzejem Lepperem, Radio Maryja w specjalnym komunikacie podało, że jego szef przebywa za granicą. Okazało się, że duchowny odwiedził Włochy. Podczas niedzielnej wizyty w Rzymie, Rydzyk nie spotkał się jednak z przełożonym generalnym redemptorystów ojcem Josephem Tobinem, bo ten przebywa na urlopie.

Źródło: Dziennik, Rzeczpospolita, Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24