Świat

Merkel chce się spotkać z Trumpem

Świat


W niemieckich kręgach rządowych potwierdzono, że kanclerz Angela Merkel chce się spotkać z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem 14 marca w Waszyngtonie - podała w piątek niemiecka agencja dpa.

Poproszony o potwierdzenie tej informacji rzecznik niemieckiego rządu odpowiedział, że nie będzie jej dementować. Jak zaznacza dpa, od chwili objęcia przez Trumpa urzędu prezydenta 20 stycznia z napięciem oczekiwano, kiedy Merkel po raz pierwszy spotka się z nim osobiście.

Dotychczas doszło jedynie do rozmowy telefonicznej obu przywódców, która miała miejsce 28 stycznia. Jak podano wówczas we wspólnym oświadczeniu, Angela Merkel i Donald Trump zgodzili się, że NATO ma "fundamentalne znaczenie" dla relacji transatlantyckich i dla zachowania pokoju.

Szef niemieckiej dyplomacji w USA

Niemiecka elita polityczna krytycznie zareagowała na zwycięstwo Trumpa w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich w USA. Ówczesny minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier nazwał go "kaznodzieją nienawiści", a Merkel przypominała o konieczności przestrzegania demokratycznych wartości.

W lutym wizytę w USA złożył już nowy minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel. Spotkał się wówczas m.in. z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem.

Wcześniej Gabriel bardzo krytycznie ocenił pierwsze przemówienie Trumpa po jego zaprzysiężeniu. Zarzucił mu "nacjonalistyczny ton" i porównał użyte sformułowania do wypowiedzi polityków niemieckich z lat 20. ubiegłego wieku.

Z kolei w lutym kanclerz Niemiec i wiceprezydent USA brali udział w 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP