Świat

Premier Netanjahu w sali, prezydent Duda na korytarzu. Nieporozumienie przed spotkaniem

Świat

Do rozmowy doszło w siedzibie ONZ
Do rozmowy doszło w siedzibie ONZtvn24
wideo 2/4

Prezydent Andrzej Duda i premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkali się w środę w Nowym Jorku przy okazji 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Omawiali stan stosunków dwustronnych oraz sytuację na Bliskim Wschodzie. Przed rozmowami doszło do nieporozumienia organizacyjnego, które zarejestrowały kamery.

Andrzej Duda nie został początkowo wpuszczony do sali, w której miały odbywać się rozmowy. Naszą delegację poinformowano, że pomieszczenie będzie gotowe za dwie minuty. Polski prezydent wraz z towarzyszącymi mu urzędnikami odwrócił się więc i odszedł. W tym momencie otwarto drzwi do sali. Okazało się, że premier Izraela oczekiwał w środku. Ale polskiego prezydenta już nie było przed wejściem. Chwilę później Netanjahu odszedł od drzwi i usiadł, czekając na polskiego prezydenta. Po krótkim zamieszaniu obaj przywódcy spotkali się, uścisnęli sobie ręce i przystąpili do rozmów.

"Nadzieja na rozwój współpracy"

- Prezydent Duda omówił z premierem Izraela bieżący stan relacji dwustronnych. Premier Netanjahu przedstawił swoją ocenę sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie problemu wojny w Syrii i zagrożeń migracyjnych. Rozmówcy omówili geopolityczne konsekwencje możliwego przebiegu wypadków w regionie - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Obaj przywódcy - relacjonował prezydencki minister - wyrazili nadzieję na pozytywny rozwój współpracy gospodarczej, szczególnie w dziedzinie nowoczesnych technologii, oraz kontaktów międzyludzkich. - Omówili też potencjalne zakresy kooperacji w kwestiach wojskowych, w tym technologii i sprzętu - dodał Szczerski.

Spotkania prezydenta w Nowym Jorku

We wtorek Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Szef gabinetu polskiego prezydenta informował, że rozmowa dotyczyła stanu relacji dwustronnych oraz przyszłego procesu pokojowego. Wcześniej w środę prezydent Duda wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, któremu przewodniczył prezydent USA Donald Trump. Posiedzenie było poświęcone nierozprzestrzenianiu broni atomowej oraz programowi atomowemu Iranu, zawieszonemu w związku z umową z 2015 r.

Autor: rzw / Źródło: tvn24,PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: