Świat

Amerykański niszczyciel przepłynął obok spornych wysp. Chiny protestują

Świat


Niszczyciel rakietowy USS Chafee przepłynął w pobliżu wysp na Morzu Południowochińskim, do których prawa roszczą sobie Chiny - poinformował Reuters, powołując się na trzech przedstawicieli administracji USA.

Rejs okrętu US Navy był kolejnym tego typu na Morzu Południowochińskim, jak jednak zauważył Reuters, był "mniej prowokacyjny" niż poprzednie.

W sierpniu niszczyciel rakietowy USS John S. McCain przepłynął w odległości mniejszej niż 12 mil morskich od wchodzącej w skład archipelagu Spratly Rafy Mischief, przekształconej przez Chińczyków w sztucznie usypaną wyspę z portem, lotniskiem i garnizonem wojskowym.

Tym razem USS Chafee miał natomiast przepłynąć blisko granicy 12 mil morskich od Wysp Paracelskich, jednak jej nie naruszyć.

Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hua Chunying poinformowała w środę, że Chiny skierowały do USA "zdecydowany protest" w tej sprawie. - Chiny niezwłocznie wysłały okręty wojenne i wojskowe odrzutowce, by zbadać sytuację i zidentyfikować okręt, jak również ostrzec jednostkę i zażądać jej odpłynięcia. Chiny będą nadal podejmować zdecydowane działania chroniące suwerenność chińskiego terytorium i chińskie interesy na morzu. Chiny wzywają USA, by w pełni szanowały terytorium Chin i ich interesy w dziedzinie bezpieczeństwa, by w pełni szanowały wysiłki państw regionu na rzecz ochrony pokoju i stabilności na Morzu Południowochińskim oraz by zaprzestały tych błędnych działań - powiedziała rzeczniczka na codziennym briefingu prasowym.

Spór o dalekowschodnie wyspy

Chiny roszczą sobie prawa do większości akwenu Morza Południowochińskiego, przez który rocznie transportowane są towary i surowce o szacowanej wartości ponad 5 bilionów dolarów. Roszczenia terytorialne dotyczą Wysp Spratly i Wysp Paracelskich i od lat wywołują konflikty z krajami regionu, głównie z Wietnamem, Filipinami, Brunei i Tajwanem, a także w mniejszym stopniu z Malezją i Indonezją.

Roszczeniom tym przeciwstawiają się również Stany Zjednoczone uważając je za niezgodne z prawem międzynarodowym i zagrażające swobodzie międzynarodowej żeglugi.

Sporne Wyspy Paracelskie na Morzu Południowochińskimtvn24

Autor: mm//kg / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: public domain | U.S. Navy

Tagi:
Raporty: