Świat

Spokojny wieczór przerwany przez pędzącą ciężarówkę. Nagranie z Nicei

Świat

liveleak.comNagranie z momentu ataku

W internecie pojawiło się nagranie przedstawiające bezpośrednio moment ataku w Nicei. Na filmie widać zbliżającą się białą ciężarówkę, taranującą na promenadzie zdezorientowanych mieszkańców i turystów. Później następuje chaos i krzyki. W ataku w Dniu Bastylii w Nicei zginęło ponad 80 osób, a około 200 zostało rannych.

Twórca nagrania, które pojawiło się teraz w sieci, filmował tłum ludzi, który zgromadził się 14 lipca, aby obserwować pokaz fajerwerków w święto narodowe Francji. Według władz miasta na promenadzie znajdowało się wówczas 38 tys. osób. Autor filmu znajdował się obok niewielkiej sceny, gdzie odbywał się koncert. Widać, jak zgromadzeni przysłuchują się grze zespołu i swobodnie, spokojnie spacerują po promenadzie.

W pewnym momencie nagrywający odwraca się. Widać ludzi, spoglądających w przeciwną stronę. Promenadą, wśród tłumu ludzi, nadjeżdża biała ciężarówka, ale ten widok w pierwszej chwili zdaje się nie wystraszać autora wideo. Prawdopodobnie nie zdaje on sobie sprawy, że tir pędzi, by zabijać, także w jego kierunku. Dopiero moment później słychać krzyki i wrzaski osób taranowanych, uciekających spod kół. Nagrywający opuszcza kamerę. Wybucha chaos. W tle słychać krzyki przerażonych ludzi.

Atak w Nicei

W nocy z czwartku na piątek mieszkający w Nicei 31-letni Tunezyjczyk Mohamed Lahouaiej Bouhlel, prowadząc 19-tonową ciężarówkę, staranował ludzi, którzy zebrali się, żeby obejrzeć pokaz sztucznych ogni w Nicei z okazji Dnia Bastylii. Kierowca jechał około dwóch kilometrów nadmorską Promenadą Anglików.

Zginęło ponad 80 osób, a około 200 jest rannych. Wielu poszkodowanych wciąż walczy o życie.

Kierowca został zastrzelony przez policję. Był on znany francuskiej policji z drobnych przestępstw, ale nie był obiektem zainteresowania służb antyterrorystycznych. Trwa ustalanie czy napastnik działał samotnie czy z inspiracji jakiejś organizacji.

Ciężarówką w tłum na promenadzie. 84 ofiary zamachu w NiceiReuters Archive
wideo 2/21

Autor: kło//rzw / Źródło: liveleak.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: liveleak.com

Tagi:
Raporty: