Świat

Spisek "wymierzony w Królestwo Bahrajnu". MSW: zatrzymano terrorystów powiązanych z Iranem

Świat


W Bahrajnie ujęto członków powiązanej z Iranem szyickiej komórki terrorystycznej, przygotowującej zamachy na terytorium królestwa - poinformowało w środę bahrajńskie MSW. W poniedziałek Bahrajn zerwał stosunki dyplomatyczne z Iranem.

- Udaremniono tajny spisek terrorystyczny, wspierany przez tak zwaną (irańską) Gwardię Rewolucyjną oraz (libańską) organizację terrorystyczną Hezbollah" - poinformowała państwowa agencja BNA. Jak dodała, spisek "był wymierzony w Królestwo Bahrajnu" i obejmował "przygotowania do serii niebezpiecznych zamachów bombowych".

Jak przekazało ministerstwo spraw wewnętrznych, główny podejrzany Ali Ahmed Fachrawi udał się do Libanu, gdzie spotkał się z przywódcą szyickiego ruchu Hezbollah, Hasanem Nasrallahem, który wsparł komórkę w Bahrajnie sumą 20 tys. dolarów.

Fachrawi i jego brat bliźniak byli powiązani ze zbrojną działalnością ośmiu innych podejrzanych wymienionych przez BNA. Część z nich została aresztowana w 2013 roku, a dwóch z nich uznano za zbiegów; uważa się, że jeden z nich przebywa w Iranie.

Iran nie komentuje

Szyicki Iran nie skomentował środowych doniesień BNA, jednak w przeszłości wielokrotnie odrzucał oskarżenia o udział w przeprowadzanych w Bahrajnie atakach. Bahrajn, gdzie stacjonuje V Flota USA, jest pogrążony w politycznym chaosie od 2011 roku, gdy stanowiący większość w królestwie szyici zaczęli masowo domagać się zniesienia dyskryminacji ze strony rządzącej sunnickiej elity oraz przyznania parlamentowi pełni władzy.

Relacje między Bahrajnem a Iranem pogorszyły się w ostatnich dniach, gdy Arabia Saudyjska, a później będący jej sojusznikiem Bahrajn zerwały stosunki dyplomatyczne z Teheranem. Powodem były ataki na saudyjską ambasadę i konsulat w Iranie, spowodowane przeprowadzoną w Arabii Saudyjskiej egzekucją szyickiego duchownego Nimra al-Nimra. Według Rijadu al-Nimr, związany z saudyjską opozycją, podżegał do przemocy przeciw policji.

W listopadzie władze Bahrajnu poinformowały o aresztowaniu 47 członków grupy powiązanej z "terrorystycznymi elementami w Iranie", które miały planować zamachy w tamtym czasie. Miesiąc wcześniej królestwo wezwało na konsultacje swego ambasadora w Iranie, jako powód podając odkrycie wytwórni ładunków wybuchowych i aresztowanie podejrzanych z powiązaniami z Gwardią Rewolucyjną

Autor: dln//gak / Źródło: PAP

Raporty: