"Spiegel": Polska pod rządami PiS coraz bardziej przypomina putinowską Rosję

Świat

Tekst w "Spiegel Online" skomentował gość programu "Świat", Włodzimierz CimoszewiczTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/35

"Najpierw Węgry, teraz Polska - Europa Wschodnia coraz bardziej zaczyna przypominać Rosję: autorytarna, ograniczona, rasistowska" - czytamy w felietonie zamieszczonym w poniedziałek na portalu "Spiegel Online".

Autor komentarza w "Spieglu" zastanawia się, czy nie potrzebujemy "nowej UE bez Wschodu".

"Zegary w Polsce zaczęły się cofać"

"Między Świętami a Nowym Rokiem Polska zrobiła duży krok. Na wschód. W życie weszła ustawa, która bezzębnym tygrysem uczyniła Trybunał Konstytucyjny. A krótko przed Sylwestrem uchwalono drugą ustawę, odbierającą niezależność publicznej telewizji i radiu. Polacy być może boją się Rosjan i ich nienawidzą, ale właściwie powinni się z nimi doskonale rozumieć. Polska pod rządami nowego, prawicowego rządu coraz bardziej przypomina putinowską Rosję" - czytamy w tekście Jakuba Augsteina. "Od wyborów powszechnych na jesieni zegary w Polsce zaczęły się cofać" - dodaje autor.

Wśród oznak "cofania się zegarów" wymienił m.in. brak flag unijnych na konferencji prasowej premier Beaty Szydło, czy słowa ministra spraw zagranicznych, Witolda Waszczykowskiego, który stwierdził, że Polacy wobec Niemców za długo "zachowywali się jak wasale". "W tle za sznurki pociąga Jarosław Kaczyński, szef PiS-u i brat byłego polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego w Europie wspomina się z dreszczem” - dodał Augstein. Przypomniał też słowa Waszczykowskiego z wywiadu dla "Bilda", w którym mówił o "tradycyjnych polskich wartościach".

"Między Wschodem a Zachodem rozgorzał Kulturkampf"

"Polskiemu rządowi nie można absolutnie zarzucić, że nie zdradza światu swoich zamiarów. Nie można też stwierdzić, że nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich działań. Polacy doskonale wiedzą, co robią” - czytamy w felietonie. "W rzeczywistości między Wschodem a Zachodem rozgorzał Kulturkampf. I nadszedł czas na gorzką refleksję: obecnie następuje zderzenie zachodnich wartości: liberalizmu, tolerancji, równouprawnienia, ze wschodnimi: rasizmem, ignorancją, tępotą” - dodaje autor.

Zdaniem Augsteina "Polacy zachowują się trochę, jak niektórzy enerdowcy", bo "chętnie biorą zachodnie pieniądze, ale uchowaj ich Boże od zachodnich wartości". W tekście pyta, "czy Europa może ścierpieć ksenofobów w Polsce, na Węgrzech i w Słowacji?". "Teoretycy polityki snuli rozważania o Europie, w której koegzystuje kilka grup państw, powiązanych ze sobą w zależności od tego, jaka jest ich gotowość i zdolność do kooperacji. Może powinniśmy jeszcze raz zbadać taki system ‘zmiennej geometrii' i zastanowić się, z którymi z naszych sąsiadów chcemy budować zjednoczoną Europę. Polaków raczej w tej grupie nie będzie" - podsumował autor felietonu.

Autor: mart/ja / Źródło: Spiegel Online, Deutsche Welle

Źródło zdjęcia głównego: spiegel.de

Tagi:
Raporty: