Świat

Specoddziały ochronią konwoje z pomocą

Świat

Aktualizacja:

Premier Somalii Abdiweli Mohammed Ali ogłosił w sobotę utworzenie specjalnych oddziałów, które będą ochraniały konwoje z pomocą humanitarną dla ludzi dotkniętych podwójną plagą suszy i głodu - podała BBC na stronie internetowej.

Oddziały te będą składały się z 300 wyszkolonych mężczyzn, wspieranych przez siły pokojowe Unii Afrykańskiej, które obecnie przebywają w stolicy, Mogadiszu - ogłosił premier po spotkaniu z szefową operacji humanitarnych ONZ Valerie Amos.

Oddziały będą spełniały dwie główne funkcje. Po pierwsze, będą "ochraniały konwoje i żywność, oraz obozy, gdzie żywność jest dystrybuowana". Po drugie, pomogą w "stabilizacji sytuacji w mieście (Mogadiszu - red.) i w walce z bandytyzmem i szabrownictwem".

Jeszcze kilka dni temu Mogadiszu było częściowo opanowane przez grupę ekstremistów Al-Szebab, jednak w większości wycofała się z miasta. Pozwala to na zwiększenie pomocy w stolicy. Sytuacja pozostaje jednak daleka od optymistycznej. Al-Szebab nadal kontroluje większość obszarów dotkniętych głodem, a ruch ten znany jest z niechęci do współpracy z organizacjami humanitarnymi - podkreśla BBC.

Pomoc dociera do 20 proc. potrzebujących

Według szacunków ONZ, pomoc trafia do zaledwie 20 proc. Somalijczyków w potrzebie - a jest ich ok. 12,4 mln.

Państwa Rogu Afryki (Somalia, Kenia, Etiopia i Dżibuti) zostały dotknięte najgorszą suszą od lat. Zabiła ona dotychczas dziesiątki tysięcy ludzi - ocenia ONZ. Według UNICEF, niedożywionych jest 2 mln dzieci, a kolejne 500 tys. może umrzeć, jeśli w najbliższych tygodniach nie dostanie pomocy. Dodatkowo brudna woda i złe warunki sanitarne doprowadziły do wybuchu epidemii cholery w Mogadiszu.

Konto Polskiej Akcji Humanitarnej: 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Głód”. Wpłaty na konto Kenijskigo Czerwongo Krzyża, koordynującego akcję pomocową w Somalii można dokonać po tym adresem: https://www.kenyaredcross.org/iVeri.php Jak pomóc Somalijczykom?

Źródło: PAP