Świat

Specjalna jednostka Wostok, potem inne. MSW tworzy "młot na separatystów"

Świat

tvn24MSW Ukrainy zadecydowało o powołaniu specjalnych jednostek złożonych z cywilów

MSW Ukrainy utworzy specjalne jednostki do walki z terrorystami złożone z cywilów-ochotników - napisał na Facebooku szef resortu. Jak dodał Arsen Awakow, będą one liczyć w sumie 12 tys. ludzi. Podpisał już decyzję o powołaniu takiego oddziału w obwodzie ługańskim.

"Z powodu inspirowanych z zewnątrz separatystycznych ataków terrorystycznych, bandyckich formacji, finansowanych spoza kraju, zagrożenia dla porządku wewnętrznego i prawa, podjąłem decyzję o utworzeniu korpusu specjalnych jednostek MSW w oparciu o cywilne zgrupowania na całym terytorium kraju” – napisał Awakow.

„Swoją jednostkę specjalną dostanie Donieck. Będzie ona utworzona z patriotów Ukrainy i Donbasu. Ługańsk otrzyma swoją - złożoną z mieszkańców. W Dniepropietrowsku powstanie specjalna jednostka Dniepr. Mikołajów, Odessa, Chersoń, Charków.. – praktycznie każdy region otrzyma możliwość posiadania swojej stabilizacyjnej jednostki specjalnej” – czytamy na profilu szefa MSW.

„Najpierw wschód i południe, potem centrum i zachód kraju” – dodaje Awakow.

Pierwszy rozkaz już podpisany

W skład tej nowej formacji zdaniem szefa MSZ ma wejść nawet 12 tys. ludzi w całym kraju. Jak dodał Awakow, zostanie im zapewniona broń, ekwipunek i dowództwo kadrowych oficerów.

„Podpisałem już pierwszy rozkaz o utworzeniu specjalnej jednostki Wostok w obwodzie ługańskim” – poinformował minister. W związku z niespokojną sytuacją jednostki maja być formowane w nadzwyczajnie szybkim trybie, z pominięciem niektórych formalności.

„Nowa struktura jednostek specjalnych MSW to odpowiedź na działania dywersantów, 'zielonych ludzików' i innych bandyckich grup” – podkreślił Awakow.

Dekrety Turczynowa

Administracja prezydenta Ukrainy opublikowała dekrety pełniącego obowiązki szefa państwa Ołeksandra Turczynowa, które m.in. wprowadzają w życie decyzję o rozpoczęciu operacji antyterrorystycznej przeciwko siłom prorosyjskim na wschodzie kraju. Ultimatum na złożenie przez nich broni, które Turczynow wysunął wcześniej w niedzielę, będzie obowiązywało do godz. 9 rano (ósma czasu polskiego) w poniedziałek.

Jeśli opuszczą oni zajmowane budynki państwowe, unikną kary. Amnestia nie dotyczy tych, którzy podczas swoich akcji ranili bądź zabili obywateli Ukrainy, jak stało się z zastrzelonym oficerem Służby Bezpieczeństwa w Słowiańsku w obwodzie donieckim. W ogłoszonej przez Turczynowa decyzji Rady Bezpieczeństwa o operacji antyterrorystycznej mowa jest o włączeniu do niej armii.

Jaceniuk ma przeprowadzić reformę samorządową

Administracja prezydencka opublikowała także dekret „o działaniach władz na rzecz zapewnienia konsolidacji obywateli Ukrainy i wstrzymania konfliktu obywatelskiego w obwodach donieckim i ługańskim”.

Turczynow polecił w dokumencie, by rząd premiera Arsenija Jaceniuka w ciągu trzech miesięcy przygotował reformę samorządową zmierzającą do decentralizacji władzy i istotnego rozszerzenia pełnomocnictw urzędów lokalnych. Jest to częściowe spełnienie żądań, które wysuwają zarówno separatyści, jak i politycy na wschodzie kraju, domagając się większej niezależności od Kijowa. Wtóruje im w tym Rosja, która chce ze swej strony, by Ukraina stała się federacją. Władze tego kraju uważają, że byłby to pierwszy krok do podziału państwa.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg//gak / Źródło: Ukraińska Prawda, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: