Świat

Spada poparcie dla Traktatu

Świat

 
TVN24Irlandczycy nadal są za Traktatem, ale poparcie spada

W Irlandii spada poparcie dla Traktatu Lizbońskiego, chociaż wciąż jego zwolennicy są w większości. Głosowanie nad raz już odrzuconym traktatem wyznaczono na 2 października.

Za Traktatem Lizbońskim jest 46 proc. ankietowanych w badaniu ośrodka TNS mrbi dla dziennika "The Irish Times". 29 proc. zagłosuje przeciw niemu.

W porównaniu z sondażem z maja poparcie dla Traktatu spadło o 8 punktów procentowych, zaś jego przeciwników przybyło o jeden punkt procentowy.

Najbardziej zwiększyła się liczba niezdecydowanych: 25 proc. ankietowanych (o 7 punktów procentowych więcej niż w maju) nie ma zdania i nie wie, jak zagłosuje.

Ankietę przeprowadzono na reprezentacyjnej grupie tysiąca Irlandczyków w 43 okręgach wyborczych. Wyniki opublikowano w piątek.

Niezdecydowanych przybywa

Sondaże w pierwszym półroczu 2009 roku wskazywały na silne poparcie dla Traktatu u ponad 50 proc. ankietowanych. "The Irish Times" sądzi, że większość tych, którzy zmienili zdanie, przeszła do grupy niezdecydowanych, a nie przeciwników Traktatu.

74 proc. uczestników ankiety na pytanie, czy weźmie udział w referendum odpowiedziało, że najprawdopodobniej tak, z czego 91 proc. zwolenników i 70 proc. przeciwników Traktatu. 80 proc. ankietowanych sądzi, iż w okresie gospodarczego kryzysu lepiej być w UE niż poza nią.

Popierają mężczyźni i bogaci

Poparcie dla Traktatu jest wyższe wśród mężczyzn - 52 proc. ankietowanych jest za, 31 proc. przeciw. U kobiet proporcje wynoszą odpowiednio - 41 proc. i 26 proc.

Analiza społeczna i majątkowa ankietowanych wskazuje, iż największe poparcie dla Lizbony występuje w grupach najwyżej sytuowanych materialnie (tzw. AB), gdzie 68 proc. jest za i tylko 16 proc. przeciw. Z drugiego końca społecznej drabiny (tzw. grupy DE) 35 proc. jest przeciwko, a 32 proc. za.

Sinn Feinn przeciwko

Najbardziej entuzjastycznymi zwolennikami Traktatu są wyborcy rządzącej partii republikańskiej Fianna Fail i największej partii opozycyjnej, centroprawicowej Fine Gael. Nieco bardziej powściągliwi w poparciu są wyborcy Partii Pracy.

Zdecydowanie przeciwko Traktatowi są sympatycy Sinn Fein, ugrupowania będącego politycznym skrzydłem Irlandzkiej Armii Republikańskiej. 66 proc. wyborców tej partii to jego przeciwnicy, 13 proc. - zwolennicy.

Potrzebna mobilizacja

W ocenie komentatorów sondaż jest wezwaniem do mobilizacji dla zwolenników Traktatu, by nie tkwili w przekonaniu, że gwarancje uzyskane przez rząd Irlandii na unijnym szczycie w grudniu 2008 roku, dotyczące neutralności, polityki podatkowej, polityki rodzinnej i utrzymania komisarza, same z siebie przesądzą o pozytywnym wyniku.

Irlandzki minister spraw zagranicznych Micheal Martin powiedział sieci RTE, że sondaż potwierdza poparcie większości społeczeństwa dla Traktatu i jest powodem do ostrożnego optymizmu. Mimo to rząd będzie nadal przekonywał niezdecydowanych.

Traktat Lizboński został odrzucony w Irlandii w referendum z 12 czerwca 2008 roku.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24