Świat

Partia Merkel zwiększa przewagę. Duży spadek poparcia dla SPD

Świat


Poparcie dla kierowanej przez Martina Schulza SPD spadło w ciągu miesiąca o 4 punkty procentowe, do 27 procent - wynika z opublikowanego sondażu telewizji publicznej ARD. Przewaga CDU kanclerz Angeli Merkel nad socjaldemokratami urosła za to do 10 punktów procentowych.

Na chrześcijańskich demokratów (CDU/CSU) chce głosować 37 procent wyborców - o 3 punkty procentowe więcej niż w połowie kwietnia.

Z sondażu Deutschlandtrend prowadzonego systematycznie na zlecenie ARD przez instytut Infratest dimap wynika, że Zielonych popiera 8 procent ankietowanych, a Lewicę (Die Linke) 7 procent. Odsetek osób wyrażających gotowość do głosowania na te partie nie uległ zmianie.

SPD traci poparcie

Liberalna FDP, która w tej kadencji jest poza parlamentem, cieszy się poparciem 8 procent wyborców, co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe Eurosceptyczna i antymigrancka Alternatywa dla Niemiec ma poparcie 10 procent elektoratu.

Próg wyborczy w wyborach do Bundestagu wynosi 5 procent.

Na pytanie, która partia powinna po wyborach kierować rządem, 47 procent uczestników ankiety wskazało na tworzące jeden klub parlamentarny partie chadeckie CDU i CSU, a 36 procent na SPD.

W lutym, po nominowaniu byłego szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza na kandydata SPD na kanclerza, na identyczne pytanie 50 procent ankietowanych wskazało SPD, a 39 procent CDU.

Wszystko rozstrzygnie się we wrześniu

Gdyby Niemcy wyłaniali kanclerza w wyborach bezpośrednich, na Merkel głosowałoby 49 procent (wzrost o 3 punkty procentowe), a na Schulza 36 procent (spadek o 4 punkty procentowe).

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.

Autor: azb / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: