Świat

Sondaż: Schulz sympatyczniejszy niż Merkel

Świat


Kandydat SPD Martin Schulz uważany jest za bardziej sympatycznego polityka niż urzędująca kanclerz Niemiec Angela Merkel - wynika z sondażu Deutschlandtrend telewizji publicznej ARD. Schulz i Merkel cieszą się identycznym poparciem wyborców - po 41 proc.

Uczestnicy ankiety opublikowanej przez ARD w środę wieczorem uznali Schulza za nieznacznie bardziej wiarygodnego niż Merkel. Za byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego opowiedziało się 65 proc. ankietowanych - o 1 punkt procentowy więcej niż za kanclerz Niemiec.

Schulz został też uznany za sympatyczniejszego niż Merkel. Wskazało go 69 proc. uczestników sondażu, a kanclerz - 63 proc.

Pod względem kompetencji urzędująca szefowa rządu wyraźnie wyprzedziła jednak polityka SPD: 78 proc. ankietowanych uznało ją za bardziej kompetentną, za Schulzem opowiedziało się 68 proc. Gdyby niemiecki kanclerz wybierany był bezpośrednio przez wyborców, oboje kandydaci uzyskaliby po 41 proc. Dla Merkel oznacza to stratę dwóch punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem w grudniu, dla Schulza wzrost poparcia o 5 pkt. proc.; 11 proc. nie poparło żadnego z kandydatów. Aż 64 proc. uczestników ankiety uznało Schulza za dobrego kandydata na kanclerza. 14 proc. jest przeciwnego zdania. Wśród sympatyków SPD odsetek zwolenników kandydatury byłego szefa Parlamentu Europejskiego jest jeszcze wyższy - 81 proc. Tylko 4 proc. uważa, że nie jest dobrym kandydatem.

Gabriel nie będzie kandydował

Przewodniczący SPD Sigmar Gabriel ogłosił nieoczekiwanie we wtorek, że rezygnuje z kandydowania na kanclerza Niemiec i z kierowania SPD. Gabriel zaproponował na oba stanowiska Schulza. Zarząd partii ma formalnie potwierdzić tę decyzję w niedzielę.

Sondaże nie dawały Gabrielowi żadnych szans w pojedynku z Merkel. Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września. Merkel zapowiedziała w grudniu, że będzie ubiegała się po raz kolejny o reelekcję

Autor: kg/kib / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: