Atak na budynki rządowe w Mogadiszu. Wśród zabitych wiceminister

Świat

Aktualizacja:

Co najmniej 10 osób zginęło, a kolejnych 10 odniosło obrażenia w sobotę w ataku bojowników islamistycznej partyzantki Al-Szabab na budynek w stolicy Somalii, Mogadiszu - poinformowała miejscowa policja. Wśród ofiar śmiertelnych jest wiceminister pracy.

Zamachowiec samobójca wysadził w powietrze samochód wyładowany materiałami wybuchowymi przed bramą budynku mieszczącego ministerstwa robót publicznych oraz pracy i spraw społecznych w Mogadiszu, stolicy Somalii. Następnie grupa napastników wdarła się do środka. Świadkowie mówili o dobiegających z gmachu strzałach.

- Pierwszy wybuch miał miejsce w Ministerstwie Pracy. To był samobójczy zamach bombowy po którym nastąpiły strzały - poinformował przedstawiciel policji Mohamed Hussein. Dodał, że po pierwszym wybuchu nastąpiła druga eksplozja.

Około 16.30 czas lokalnego (14.30 w Polsce) służby poinformowały o zakończeniu wymiany ognia między stronami.

Napastnicy zabici

Jak poinformowała policja, wszyscy czterej napastnicy, którzy wtargnęli do rządowego gmachu, zostali zabici w trakcie operacji. Miejsce ataku zabezpieczono. W chwili ataku w budynku znajdowało się kilkadziesiąt osób, ponieważ sobota jest w Somalii dniem pracy. Z uwagi na intensywną wymianę ognia nie było możliwe podjęcie akcji ratunkowej.

Według policji wśród ofiar śmiertelnych jest wiceminister pracy Sakar Ibrahim Abdalla, który został zabity w swoim biurze na parterze krótko po wejściu napastników do budynku.

Kolejny atak Al-Szabab

Za zamach wzięło odpowiedzialność ekstremistyczne ugrupowanie Al-Szabab, które podało, że ich bojownicy znajdują się w budynku. Ta powiązana z Al-Kaidą grupa, utworzona w 2011 roku, walczy o narzucenie w Somalii szariatu, surowej wersji islamu.

Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, wciąż kontrolują wiejskie obszary na południu i w centrum kraju. Ugrupowanie to przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, a zwłaszcza w stolicy.

Do zamachu doszło w stolicy Somalii, Mogadiszu

Autor: ft, momo//rzw / Źródło: PAP