TVN24 | Świat

Islamiści opanowali hotel w stolicy Somalii. Walki z siłami rządowymi, są zabici i ranni

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
Reuters, PAP

Kilkanaście osób zostało rannych, a co najmniej kilka zginęło w wyniku ataku na hotel w stolicy Somalii Mogadiszu. W niedzielę wieczorem trwały walki między islamistycznymi bojownikami, którzy opanowali budynek, a somalijskimi siłami bezpieczeństwa.

Atak rozpoczął się od wybuchu samochodu pułapki, który zniszczył zabezpieczony wjazd do hotelu Elite, położonego przy plaży Lido - poinformował kapitan Mohamed Hussein z lokalnej policji. Następnie do budynku wdarli się uzbrojeni mężczyźni i wzięli zakładników spośród przebywających w restauracji gości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Państwowa agencja informacyjna SONNA poinformowała, że odpowiedzialność za niedzielny atak wzięła na siebie sprzymierzona z Al-Kaidą somalijska grupa Al-Szabab.

Trwają walki o hotel

Nie jest jasne, jak wiele osób ucierpiało w wyniku ataku. Według agencji Reutera, powołującej się na SONNA, rannych jest co najmniej 28 osób, a kilka zginęło. Wśród ofiar mają być cywile, którzy w momencie ataku znajdowali się przed budynkiem i wewnątrz hotelu.

Agencja AP donosi natomiast o co najmniej 10 ofiarach śmiertelnych i kilkunastu rannych.

Siłom bezpieczeństwa udało się uwolnić ponad 10 osób, które były przetrzymywane w hotelu jako zakładnicy. Próbowano zapobiec przemieszczeniu się napastników na wyższe kondygnacje budynku - powiedział Hussein. W niedzielę wieczorem nadal trwały walki między islamistycznymi bojownikami a somalijskimi siłami bezpieczeństwa.

Jak dotąd siły bezpieczeństwa zastrzeliły w hotelu dwóch atakujących - przekazał agencji AP rzecznik prasowy somalijskiego ministerstwa informacji. Na ulicach są pojazdy wojskowe, które otaczają budynek hotelu, słychać też syreny karetek pogotowia - pisze Associated Press. Władze obawiają, że akcja odbijania hotelu opóźni się, ponieważ w mieście zapadł zmrok.

Autor:ft//rzw

Źródło: Reuters, PAP