Sodano: Media wypaczają obraz Watykanu

Świat


Media wypaczają obraz Watykanu - powiedział dziennikowi "L'Osservatore Romano" dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano. Odniósł się w ten sposób do sprawy doniesień o konfiktach i intrygach wśród hierachów za Spiżową Bramą.

Kardynał Sodano, pracujący w Stolicy Apostolskiej od ponad pięćdziesięciu lat, z czego szesnaście jako sekretarz stanu, zapytany o postawę mediów wobec najnowszych wydarzeń w Watykanie, odparł: - Ocena ulega zmianie, kiedy od informacji przechodzi się do deformacji wiadomości. W rzeczywistości, w obliczu negatywnych zjawisk, niekiedy pojawia się pokusa umieszczenia ich w wykrzywionej optyce, która może przysłonić wszelkie piękno - odparł.

Prawdziwa wspólnota

Były sekretarz stanu zapewnił na podstawie swych doświadczeń, że większość osób zatrudnionych w Watykanie z zaangażowaniem buduje "prawdziwą wspólnotę pracy w służbie papieżowi". - Naturalnie, w tak licznej wspólnocie może się zdarzyć, że ktoś nie wywiąże się ze swoich obowiązków. Bezgrzeszni są tylko aniołowie i święci w raju!- dodał. Pytany o opisywane w prasie podziały wśród kardynałów w Kurii Rzymskiej odpowiedział, że takie twierdzenia go zdziwiły i nazwał je "insynuacjami". - Różnice opinii nie są równoznaczne z podziałami - zauważył kardynał Sodano. I podkreślił: - Ileż to razy głosowałem podczas zebrań kardynałów i nigdy nie byłem zaskoczony, że jeden ze współbraci głosuje za, a drugi przeciwko. Byliśmy przyjaciółmi i dalej jesteśmy przyjaciółmi.

Bezkonfliktowo Kardynał Sodano, o którym włoska prasa napisała, że jest w konflikcie z obecnym sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone, zapewnił, że "z przyjemnością" z nim współpracuje i że łączy go z nim dawna zażyłość oraz "wspólny duch służby Biskupowi Rzymu". - Nie dziwią nas chwilowe trudności. Jesteśmy w tym umacniani na co dzień przez wielką dobroć Benedykta XVI i przez jego mądre wskazówki i cieszymy się, że możemy mu służyć - oświadczył b. watykański sekretarz stanu.

Autor: mn//gak / Źródło: PAP