Świat

Snowden podszywał się pod kolegów z NSA. "Inteligentni ludzie sprawiają kłopoty"

Świat

NSASnowden od 4 lat współpracował z NSA

Edward Snowden wykradał informacje z bazy Agencji Bezpieczeństwa Narodowego podszywając się pod najważniejszych jej urzędników - poinformowały we czwartek źródła wywiadowcze. Amerykanin ujawnił dzięki temu inwigilację, jakiej dopuszcza się wobec obywateli NSA.

- Każdego dnia uczę się, jak genialny był Snowden - mówi jeden z byłych pracowników służb - To jest odpowiedź na to, dlaczego nie zatrudniamy wybitnych ludzi do tej pracy. Inteligentni ludzie sprawiają kłopoty - dodaje.

29-letni geniusz

Snowden przez cztery lata pracował z polecenia NSA dla amerykańskiej firmy Booz Allen Hamilton, świadczącej usługi dla ministerstwa obrony.

W czasie tego kontraktu Snowden otrzymał uprawnienia administracyjne pozwalające mu swobodnie korzystać z witryny NSAnet. Dzięki swoim własnym uprawnieniom przejął 20 tys. dokumentów należących do Agencji.

Wiadomo, że dodatkowo Snowden wykradał informacje podszywając się pod innych pracowników NSA. Żeby nie zostać przyłapanym na gorącym uczynku wykorzystywał dane konkretnej osoby, gdy ta była na wakacjach. Agencja już sprawdza z ilu tożsamości, spośród 40 tys. urzędników, 29-latek skorzystał. NSA w pierwszej kolejności wzięła pod lupę osoby, które miały dostęp do danych najbardziej wrażliwych.

Agencja Bezpieczeństwa USA do teraz ostatecznie nie wie jakie dokumenty znajdują się w posiadaniu Snowdena. Jednego jednak są pewni, że ich były pracownik dysponuje bardzo poufnymi dokumentami związanymi z pracą najwyższych urzędników w państwie.

Wiadomo, że Snowden będąc administratorem systemu nie tylko koordynował profilami pracowników, ale i kontrahentów.

Oskarżony przez USA znalazł azyl w Rosji

Edward Snowden, były analityk Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) uciekł z USA po ujawnieniu dziennikowi "Washington Post" i brytyjskiemu "Guardian" dokumentów szczegółowo opisujących funkcjonowanie programów inwigilacji elektronicznej stosowanych przez NSA.

Snowden został za to oskarżony przez władze USA o szpiegostwo. Anulowano mu też jego amerykański paszport. Obecnie przebywa w Rosji gdzie uzyskał tymczasowy, roczny azyl.

Autor: łuk/ja / Źródło: NBC News

Źródło zdjęcia głównego: NSA