Snowden jeszcze nie złożył wniosku o azyl w Rosji. "Cały czas czekamy"

Świat

Aktualizacja:

Edward Snowden nadal nie złożył wniosku o azyl w Rosji - poinformował dyrektor Federalnej Służby Migracyjnej Rosji Konstantin Romodanowski.

Snowden, ścigany przez wymiar sprawiedliwości USA za ujawnienie tajnych informacji, oświadczył w piątek, że zamierza ubiegać się o tymczasowy azyl w Rosji z zamiarem udania się docelowo do Ameryki Płd.

Trzy tygodnie czekania

Amerykanin od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, której nie może opuścić, bo władze USA anulowały jego paszport. Władze na Kremlu wyraziły zgodę na jego pobyt w kraju pod warunkiem, że Snowden całkowicie wyrzeknie się działań, które szkodzą USA. Znany rosyjski prawnik Genri Reznik, który w piątek spotkał się ze Snowdenem, powiedział, że Amerykanin przystał na ten warunek.

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że rosyjskie służby "nie kontaktowały się ze Snowdenem".

W rozmowie z dziennikarzami podczas pobytu w Kirigistanie przyznał, że o wniosku Amerykanina o azyl dowiedział się z mediów, "tak jak każdy inny".

Także rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, zapytany, czy Snowden wystąpił z wnioskiem o azyl w Rosji, powiedział: - Nic nam o tym dotąd nie wiadomo.

W co gra Snowden?

Snowden zwrócił się o azyl polityczny do ponad 20 państw, a trzy z nich - Wenezuela, Boliwia i Nikaragua - odniosły się pozytywnie do jego prośby. Władze w Caracas twierdzą jednak, że nie otrzymały dotąd formalnego wniosku w tej sprawie. 30-letni Snowden ujawnił dziennikom "Guardian" i "Washington Post", że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi inwigilację elektroniczną na wielką skalę, obejmującą również sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Autor: rf\mtom / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: