Świat

Śmierć polskiego oficera w Afganistanie

Świat

Aktualizacja:
Patrol Afganistan
Zdjęcia z dzisiejszego patrolu żołnierzy z jednostki Bagram, w pobliżu miejsca śmierci ppor. KurowskiegoPatrol Afganistan

Polski żołnierz zginął w Afganistanie. Patrol, w którym uczestniczył ppor. Łukasz Kurowski został zaatakowany przed południem. Żołnierz został ciężko ranny. Zmarł mimo 35-minutowej reanimacji.

Jak się dowiedziała TVN24, był to rutynowy patrol. Ok. 9.15 czasu polskiego, 20 km na południowy wschód od bazy Gardez (południowy-wschód Afganistanu) patrol został zaatakowany. Żołnierz został ciężko ranny, prawdopodobnie w wyniku ostrzału z granatnika. 35-minutowa reanimacji nie przyniosła efektu. Żołnierz zmarł w czasie transportu helikopterem do szpitala polowego.

Ppor. Łukasz Kurowski miał 28 lat, był żonaty. Ukończył AWF we Wrocławiu i roczną szkołę oficerską we Wrocławiu. W Afganistanie pełnił służbę od lutego 2007 roku. Był członkiem zespołu doradczego funkcjonującego przy polskiej Grupie Bojowej.

Rzecznik polskiego kontyngentu w Afganistanie o śmierci oficera
Rzecznik polskiego kontyngentu w Afganistanie o śmierci oficeraTVN24

Jest pierwszą ofiarą wśród polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie.

W Afganistanie służbę pełni obecnie ok. 1200 polskich żołnierzy. Całością Polskiego kontyngentu Wojskowego dowodzi gen. brygady Marek Tomaszycki, w Polsce dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Oprócz żołnierzy z tej jednostki stacjonują tam również żołnierze z 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska-Białej, 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca, 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej, grupy ds. Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC), Centralnej Grupy Działań Psychologicznych i Żandarmerii Wojskowej.

Żołnierze stacjonują w kilku bazach, m.in. w Bagram, Gardez, Sharanie, Wazi Khwa, Ghazni i Kabulu. Do ich zadań należy m.in. wzmacnianie sił państw sojuszniczych w zakresie konwojowania, obrony i ochrony obiektów oraz zabezpieczenia logistycznego, rozpoznanie terenu i obiektów, rozminowywanie terenu i szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa.

Afganistan i miejsce zdarzenia TVN24

Nasi żołnierze stacjonują także w Iraku. Spośród około 900-osobowego kontyngentu. Zginęło tam 21 polskich żołnierzy i czterech cywilów, między innymi dziennikarz TVP Waldemar Milewicz i jego montażysta Mounyr Beouamrane.

Oprócz misji w Afganistanie i Iraku, Polacy stacjonują w:

- Bośni i Hercegowinie - 205 żołnierzy i 3 pracowników wojska - Od połowy kwietnia 1992r. w związku z przyjęciem przez Polskę zaproszenia Sekretarza Generalnego ONZ do udziału w Siłach Ochronnych ONZ w Jugosławii (UNPROFOR), obecnie EUFOR;

- Syrii, na wzgórzach Golan - 367 żołnierzy i pracowników wojska – od 1974 roku, w ramach UNDOF - (United Nations Disengagement Observer Force - Siły Rozdzielająco Obserwacyjne Narodów Zjednoczonych);

- Kosowo - 310 żołnierzy polskich;

- Libanie - ok. 500 żołnierzy i pracowników wojska, od 1992 r., w ramach Tymczasowych Sił Narodów Zjednoczonych w Libanie ( United Nations Interim Force In Lebanon – UNIFIL).

ŁUD

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia z dzisiejszego patrolu żołnierzy z jednostki Bagram, w pobliżu miejsca śmierci ppor. Kurowskiego