Świat

Słynne Pompeje niszczeją. Premier Renzi apeluje do przedsiębiorców

Świat

sxc.huPompeje niszczeją z dnia na dzień

Wykopaliskom w Pompejach grozi całkowite zniszczenie - alarmują eksperci, coraz głośniej domagając się natychmiastowego ratowania ruin starożytnego miasta. Premier Włoch Matteo Renzi zachęca przedsiębiorców do angażowania się w ich ochronę.

Włoska kultura świętuje przyznanie Oscara filmowi "Wielkie piękno" Paolo Sorrentino. Tymczasem w jednym z najważniejszych zabytków archeologicznych tego kraju – w starożytnych ruinach Pompejów niemal każdego dnia, a zwłaszcza po ulewnych deszczach, wali się kolejny fragment ruin miasta, zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza w 79 r. n.e.

Unijna pomoc

Unia Europejska, która ostatnio wyasygnowała ponad 70 mln euro na wielki projekt ratowania terenu wykopalisk, stale apeluje do Rzymu o wzmożenie wysiłków w tej sprawie. Włoski minister kultury już zapowiedział, że odblokuje 2 miliony euro na cele ochrony zabytkowych terenów przed skutkami ulew. - Władze lokalne, regionalne i krajowe powinny uczynić więcej, by skoordynować działania i zagwarantować, że pieniądze będą wydawane w sposób skuteczny, a Pompeje ocaleją dla następnych pokoleń - oświadczyła po kolejnych, zanotowanych w ostatnich dniach zniszczeniach unijna komisarz ds. edukacji i kultury Andrulla Wasiliu. Media cytują także innych przedstawicieli UE, którzy deklarują, że będą pilnie przyglądać się procesowi podnoszenia z upadku jednego z najważniejszych terenów archeologicznych na świecie, odwiedzanego co roku przez 3 miliony turystów. Na razie prace konserwacyjne w Pompejach przebiegają powoli i, jak zauważają media, więcej murów upada, niż udaje się uratować.

Nowy premier apeluje o pomoc

Urzędujący od końca lutego nowy premier Włoch Matteo Renzi wyraził zdumienie bezsilnością władz wobec tego, co dzieje się na terenie starożytnego miasta. - Włochy są krajem kultury i dlatego rzucam wyzwanie przedsiębiorcom: na co czekacie? - oświadczył. Renzi jest przekonany o tym, że trzeba skończyć z niechętną postawą wobec prywatnych inwestorów i sponsorów. - Jeśli osoba prywatna jest w stanie uratować kawałek muru, to czemu jej na to nie pozwolić? - pytał premier.

Apel premiera dotyczy także ratunku innych pereł włoskiej architektury, takich jak Koloseum czy Fontanna di Trevi.

Autor: kło\mtom\kwoj / Źródło: PAP, BBC News

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości