Słowenia legalizuje małżeństwa jednopłciowe i zezwala im na adopcję dzieci

Autor:
kgo//am
Źródło:
Euronews
4. Marsz równości w Szczecinie (materiał z 30.07.2022)
4. Marsz równości w Szczecinie (materiał z 30.07.2022)TVN24
wideo 2/3
TVN244. Marsz równości w Szczecinie (materiał z 30.07.2022)

We wtorek niższa izba słoweńskiego parlamentu przyjęła poprawkę zezwalającą parom jednopłciowym na zawieranie małżeństw i adopcję dzieci. Słowenia jest pierwszym krajem należącym w przeszłości do bloku komunistycznego, który zdecydował się na taki krok.

Podczas wtorkowego głosowania w Zgromadzeniu Państwowym, niższej izbie słoweńskiego parlamentu, za przyjęciem poprawki w kodeksie rodzinnym umożliwiającej parom tej samej płci zawieranie małżeństw i adopcję dzieci opowiedziało się 49 jej członków. Przeciwko poprawce głosowało 29 parlamentarzystów, od głosu wstrzymała się jedna osoba - informuje portal Euronews.

- Dzięki tym zmianom uznajemy prawa par tej samej płci. To prawo, które powinno obowiązywać już od dawna - podkreślił w trakcie swojej przemowy w parlamencie słoweński sekretarz stanu Simon Maljevac.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie homoseksualizm wciąż uznawany jest za przestępstwo? W jedenastu krajach osobom LGBT grozi kara śmierci

Zmiany są pokłosiem lipcowego wyroku miejscowego Sądu Najwyższego, który stwierdził, że definiowanie małżeństwa jako związku osób różnych płci jest formą dyskryminowania osób homoseksualnych. Orzeczenie sądu wzbudziło w kraju spore kontrowersje, krytykowała je zwłaszcza Słoweńska Partia Demokratyczna, która organizowała nawet poświęcone tej sprawie protesty.

Małżeństwa jednopłciowe w Europie

Jak podkreśla Euronews, Słowenia jest pierwszym państwem z dawnego bloku komunistycznego, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci i zezwolił im na adopcję dzieci. Do tej pory najbardziej liberalnym pod tym względem krajem, który znajdował się w przeszłości za żelazną kurtyną, była Estonia. W 2016 roku tamtejsi politycy przyjęli ustawę uznającą jednopłciowe małżeństwa estońskich obywateli zawarte w państwach, w których jest to legalne. Z kolei w Chorwacji, Czechach, Czarnogórze i na Węgrzech obowiązują przepisy ustanawiające związki partnerskie osób tej samej płci. W ostatnim z tych państw w 2021 roku wprowadzono jednocześnie regulację zakazującą "propagowania homoseksualizmu" w szkołach.

Obecnie małżeństwa jednopłciowe są legalne w 18 europejskich krajach, większość z nich zezwala również homoseksualnym parom na adopcję dzieci.

ZOBACZ TEŻ: Zakaz małżeństw jednopłciowych zgodny z konstytucją. Sprzeczne orzeczenia sądów w Japonii

Autor:kgo//am

Źródło: Euronews

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Angyalosi Beata

Pozostałe wiadomości