TVN24 | Świat

Prezydent Słowacji: ogólnokrajowe testy muszą być dobrowolne

TVN24 | Świat

Autor:
asty,
kab
Źródło:
PAP

Rząd musi znaleźć konstytucyjne podstawy do pozostawienia osób, które nie godzą się na testy, na kwarantannie – powiedziała we wtorek prezydent Słowacji Zuzana Czaputova po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Państwa. Prezydent zastrzegła, że nie kwestionuje samej idei przetestowania wszystkich obywateli kraju.

- Jest bardzo prawdopodobne, że testy będą dobrowolne – powiedział po posiedzeniu słowackiej Rady Bezpieczeństwa Państwa premier Igor Matovicz. Jego zdaniem osoby, które nie poddadzą się testom, będą musiały spędzić 10 dni na obowiązkowej kwarantannie, bez prawa do zasiłku chorobowego. Premier zapowiedział też, że chce na 60 przejściach granicznych Słowacji testować wszystkie osoby wjeżdżające do kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Prezydent Zuzana Czaputova, która wzięła udział w posiedzeniu Rady, choć nie jest jej członkiem, bo zasiadają w niej jedynie niektórzy ministrowie, powiedziała, że rząd musi znaleźć konstytucyjne podstawy do pozostawienia osób, które nie godzą się na testy, na kwarantannie. - Ogólnokrajowe testy muszą być dobrowolne i nieuczestniczenie w nich nie może być karane – powiedziała.

Jednocześnie skrytykowała premiera, że nie informował jej z wyprzedzeniem o operacji, którą będzie realizować armia. Prezydent jest na Słowacji zwierzchnikiem sił zbrojnych.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Masowe testy na SłowacjiTVN24

Słowacja chce przebadać wszystkich obywateli kraju

O przeprowadzeniu testów wszystkich obywateli ponad 5-milionowej Słowacji, także dzieci powyżej 10. roku życia, rząd zdecydował w niedzielę. Najbardziej dotknięte SARS-CoV-2 regiony na północy i wschodzie kraju mają być testowane w najbliższy weekend, w ramach programu pilotażowego.

Reszta kraju ma być poddana badaniom w kolejny weekend. Według szacunków przeprowadzenie akcji wymaga udziału około 20 tysięcy osób personelu medycznego. Zuzana Czaputova na posiedzeniu Rady podkreślała, że ich udział nie może odbywać się kosztem bieżącej opieki nad chorymi.

Minister Zdrowia Marek Krajczi zaapelował na konferencji prasowej we wtorek do lekarzy i innego personelu medycznego o udział w przedsięwzięciu. Poinformował o uruchomieniu portalu internetowego, na którym można dokonywać stosownych rejestracji. Testy mają być odpłatne.

Koronawirus na Słowacjishutterstock

Autor:asty, kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty: