Autobus zderzył się z ciężarówką. Kilkanaście osób nie żyje

TVN24

Aktualizacja:

W pobliżu miasta Nitra na Słowacji autobus zderzył się w środę z ciężarówką. Według najnowszych danych zginęło 12 osób, w tym czworo nieletnich, a 20 zostało rannych. Bilans ofiar może wzrosnąć. Wąska szosa, na której doszło do wypadku, jest uważana za bardzo niebezpieczną.

Rzecznik władz Nitry potwierdził, że podmiejski autobus obsługujący linię do miejscowości Jelenec zderzył się w okolicy miasta z ciężarówką wiozącą kamienie.

Świadek wypadku powiedział słowackiej komercyjnej telewizji Markiza, że autobusem jechali uczniowie szkół średnich, a oba pojazdy zderzyły się czołowo.

Inni świadkowie wskazywali, że samochód ciężarowy z nieznanych przyczyn zmienił nagle kierunek jazdy, a kierowca autobusu chciał uniknąć zderzenia. Nie udało się to i ciężarówka uderzyła w bok autobusu, który wpadł do rowu.

Do wypadku doszło na wąskiej i uważanej za bardzo niebezpieczną szosie koło miejscowości Nitrianske Hrncziarovce, w powiecie Nitra na południowym zachodzie Słowacji, około 100 kilometrów od Bratysławy.

Bilans ofiar może wzrosnąć

"Nadal nie jest jasne, ile osób zginęło. Trwa akcja ratownicza. Część ofiar jest uwięziona. Na chwilę obecną możemy potwierdzić, że śmierć poniosło co najmniej 10 osób" - przekazywała w środę po południu słowacka policja. Później miejscowe władze poinformowały, że ofiar śmiertelnych jest co najmniej 13, a około 20 osób zostało rannych.

Według najnowszych informacji, podanych przez policję po godzinie 16, zginęło 12 osób, w tym cztery nieletnie, a 17 zostało rannych. Wśród poszkodowanych jest kierowca ciężarówki. Policja zaznacza, że nie jest to bilans ostateczny. Późnym wieczorem przekazano, że do okolicznych szpitali trafiło łącznie 20 osób.

Akcję ratunkową utrudniał silny wiatr i niepogoda. Strażaków oraz przybyłych siedmioma karetkami ratowników medycznych wsparły na miejscu tragedii dwa śmigłowce ratownicze.

Kierujący akcją ratunkową obawiali się, że pod wrakiem autobusu, który ostatecznie udało się podnieść przed wieczorem, mogą znajdować się ciała kolejnych ofiar. Obawy jednak nie potwierdziły się. Do okolicznych szpitali trafiło 20 rannych. Stan trzech określany jest jako zagrażający życiu, dotyczy to także 15-letniego chłopca.

Kierowca ciężarówki stracił panowanie nad pojazdem

Podmiejskim autobusem firmy Arriva, obsługującym lokalną linię do miejscowości Jelenec, jechało około 30 osób, wśród nich uczniowie szkół średnich, którzy wracali z lekcji do domów.

Zdaniem minister spraw wewnętrznych Denisy Sakovej, która przyjechała na miejsce tragedii, ciężarówka najprawdopodobniej była nadmiernie obciążona. Jej zdaniem kierowca stracił panowanie nad pojazdem i z niewielkiego wzniesienia zjechał na przeciwległy pas ruchu. Niewykluczone, że wpływ na przebieg wydarzeń na drodze mógł mieć mocno padający deszcz.

Eksperci wstępnie ocenili, że kierowca autobusu starał się uniknąć zderzenia. Nie udało się to i ciężarówka uderzyła w bok autobusu, który wpadł do rowu. Słowackie portale informacyjne podały, że obaj kierowcy przeżyli katastrofę i są ranni.

Kondolencje od premiera i prezydent

Na wiadomość o tragedii premier Peter Pellegrini poinformował na Facebooku, że przerwał wizytę na Cyprze i wraca do kraju, a koordynowanie akcji ratowniczej powierzył na razie minister spraw wewnętrznych Denisie Sakovej i minister zdrowia Andrei Kalavskiej. "Wyrażam niezmierne ubolewanie z powodu wszystkich ofiar i szczerze współczuję wszystkim ich bliskim" - napisał. "W tych chwilach jesteśmy myślami z rodzicami, którzy stracili swoje dzieci, swoich drogich i bliskich. Myślimy też o rannych i o tym, by zapewniono im najlepszą możliwą pomoc i opiekę" - napisała na Facebooku prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. "Mamy wszyscy nadzieję, że liczba ofiar już nie będzie wzrastała. Po tej okropnej tragedii proszę wszystkich, jeźdźmy ostrożnie i przewidująco" - zaapelowała Czaputova.

Droga, na której doszło do tragedii, nazywana była w przeszłości "drogą śmierci" z uwagi na częste wypadki. Sytuacja poprawiła się po oddaniu do użytku przebiegającej równolegle drogi szybkiego ruchu, z której mogą jednak korzystać wyłącznie pojazdy z winietami autostradowymi.

Tragiczne zderzenie autobusu z ciężarówką w pobliżu słowackiego miasta NitraMapy Google, tvn24.pl

Autor: asty, momo//rzw//kwoj / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/@policiaslovakia