TVN24 | Świat

Słowacja idzie na zbrojeniowe zakupy. Zapłaci prawie 150 milionów euro za izraelskie radary

TVN24 | Świat

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
PAP

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował w czwartek o podpisaniu porozumienia z Izraelem o zakupie 17 radarów trójwspółrzędnych (3D) dla słowackich sił zbrojnych. Kontrakt opiewa na około 150 milionów euro i przewiduje offset dla przemysłu obronnego.

Za nowe radary firmy ELTA Systems rząd Słowacji zapłaci razem z VAT 148,2 miliona euro. Kontrakt pozwoli na wymianę 24 przestarzałych radarów na nowoczesne systemy przeznaczone do obrony powietrznej. Około 45 milionów euro z kwoty kontraktu ma trafić do słowackiego przemysłu obronnego. Głównym odbiorcą offsetu będzie państwowa spółka Letecka opravovne Trenczyn (LOT). Nad’ dodał, że ma nie tylko serwisować sprzęt, ale także wykorzystać środki na nową produkcję.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Słowacji generał Daniel Zmeko stwierdził, że zakup nowej technologii zapewni pokrycie całej przestrzeni powietrznej kraju i będzie wsparciem dla brygady rakietowej obrony przeciwlotniczej. Radary 3D mają także zapewnić przegląd sytuacji na bardzo niskich pułapach, co pozwoli na kontrolowanie wschodniej części granicy strefy Schengen.

Dostawy z Izraela mają być realizowane stopniowo. Sześć radarów powinno trafić na Słowację na początku 2023 roku, kolejnych dziesięć w 2024, a jeden w 2025 roku.

Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock