Świat

Słowacja nie poprze paktu migracyjnego ONZ. "W żadnym przypadku"

Świat

[object Object]
Polska też nie zamierza poprzeć paktutvn24
wideo 2/24

Premier Słowacji Peter Pellegrini powiedział w niedzielę po szczycie Unii Europejskiej, że jego kraj nie poprze paktu migracyjnego ONZ. Słowacja jest kolejnym państwem zapowiadającym, że nie podpisze tej umowy, która w założeniu miała pomóc w rozwiązywaniu problemu migracji.

- Słowacja nie poprze ONZ-owskiego paktu w żadnym przypadku i nie przyjmie go - powiedział premier Pellegrini dziennikarzom w Brukseli po szczycie, na którym przyjęto porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Możliwe wstrząsy w rządzie

CTK pisze, że Pellegrini oświadczył też, iż prosił ministra spraw zagranicznych Miroslava Lajczaka i wiceministra tego resortu Lukasza Parizka o stosowne analizy. Parizek jest od spraw organizacji międzynarodowych.

Agencje piszą, że odrzucenie przez Bratysławę paktu o migracji może wywołać wstrząsy w rządzie, gdyż minister Lajczak groził dymisją w przypadku odrzucenia tego porozumienia.

Reuters przypomina, że szef słowackiej dyplomacji stał na czele Zgromadzenia Ogólnego, gdy przyjmowano pakt o migracji. Bronił tego dokumentu i twierdził, że nie ingeruje on w prawa państw członkowskich.

Premier Pellegrini wyraził jednak przekonanie, że mimo wszystko minister Lajczak pozostanie w składzie gabinetu. Zapowiedział, że będzie się starał go w rządzie utrzymać.

Dołączają do m.in. Polski

Wypracowane na forum ONZ porozumienie GCM (Globalne porozumienia na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji) to pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

Dotychczas o braku poparcia dla paktu poinformowały: Australia, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Izrael, Polska, USA i Węgry.

Polski rząd zdecydował we wtorek, że Polska nie poprze paktu zarówno podczas międzynarodowej konferencji w sprawie przyjęcia tego dokumentu, która odbędzie się w Marrakeszu 10 i 11 grudnia br., jak i w trakcie późniejszego głosowania podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jako powód podano to, że przygotowywany pakt w sprawie migracji "nie spełnił postulatów Polski dotyczących potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej"

Autor: pqv / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości