Świat

"Największa modernizacja sił zbrojnych Słowacji". Umowa na F-16 podpisana

Świat

[object Object]
Myśliwiec F-16 jest użytkowany przez siły powietrzne 26 krajów, w tym PolskiDVIDSHUB
wideo 2/9

W Bratysławie zawarto w środę umowę w sprawie dostarczenia przez USA siłom powietrznym Słowacji 14 myśliwców Lockheed Martin F-16 najnowszej wersji produkcyjnej Block 70/72. Pierwsze maszyny Słowacy otrzymają w 2022 roku.

Wartość całego kontraktu to około 1,6 mld euro wraz z kosztami wsparcia logistycznego, uzbrojenia pokładowego i szkolenia pilotów. Dostawa obejmie 12 samolotów jednomiejscowych i dwa dwumiejscowe o przeznaczeniu treningowym. Cztery myśliwce Słowacja otrzyma w roku 2022, a pozostałe dziesięć w roku następnym.

"To historyczny moment"

Umowę, którą wynegocjowano latem tego roku, podpisali słowacki minister obrony Peter Gajdosz oraz wiceprezes spółki Lockheed Martin Ana Wugofski. Obecni byli zastępca sekretarza stanu USA John J. Sullivan i premier Słowacji Peter Pellegrini.

- Zakończyliśmy proces zamówienia nowych samolotów myśliwskich. Republika Słowacka zakończy chronienie przestrzeni powietrznej samolotami MiG-29 i kupi samoloty F-16, wersję najnowocześniejszą - powiedział Pellegrini. Jak zaznaczył, "Słowacja realizuje w ten sposób swe zobowiązanie zwiększenia wydatków na obronę i osiągnięcia ich docelowego poziomu 2 procent produktu krajowego brutto".

- To historyczny moment, największa modernizacja sił zbrojnych Słowacji. Siły zbrojne będą w pełni kompatybilne z pozostałymi państwami członkowskimi NATO i Unii Europejskiej - powiedział minister Gajdosz. W szkoleniu w USA wezmą udział piloci oraz 160 zawodowych żołnierzy służb naziemnych. Uzgodniono także zasady serwisowania samolotów i możliwość ich reklamacji przez okres dwóch lat.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób Słowacja będzie chronić swą przestrzeń powietrzną do czasu otrzymania F-16, gdyż umowa z Rosją w sprawie pomocy technicznej w utrzymaniu gotowości bojowej obecnych myśliwców MiG-29 wygasa w przyszłym roku.

Autor: mm / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: public domain | U.S. Air Force - Dave Ahlschwede

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości