TVN24 | Świat

Słowacja odsyła 35 rosyjskich dyplomatów

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/
tam
Źródło:
PAP
 Ambasada Rosji na Słowacji
Ambasada Rosji na SłowacjiGoogle Earth
wideo 2/35
Google Earth Ambasada Rosji na Słowacji

Słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowało o redukcji personelu Ambasady Federacji Rosyjskiej w Bratysławie o 35 osób. Jednocześnie ustalono maksymalną liczbę posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych w placówce. Ambasador Rosji odebrał stosowną notę.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

"Powyższy krok jest konieczną odpowiedzią na kontynuację działań pracowników ambasady Rosji, które są sprzeczne z Konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, interesami Republiki Słowackiej oraz dążeniami do rozwoju partnerskich stosunków z Federacją Rosyjską" - stwierdził słowacki resort dyplomacji w komunikacie.

MSZ Słowacji: po poprzednich wydaleniach rosyjska placówka nie wykazała zainteresowania prawidłowym działaniem

W komunikacie zwrócono też uwagę, że po poprzednich wydaleniach rosyjskich dyplomatów w ciągu ostatnich dwóch lat, placówka rosyjska nie wykazała żadnego zainteresowania prawidłowym działaniem na terytorium Słowacji.

Według ustaleń słowackiej prasy przed dwoma laty na Słowacji przebywało aż 45 oficjalnie uznanych dyplomatów. MSZ rejestrowało kolejnych 30 pracowników ambasady i konsulatów, którzy nie mieli statusu dyplomatycznego.

Rosyjscy dyplomaci wydalani z kolejnych krajów

We wtorek władze Holandii poinformowały, że podjęły decyzję o wydaleniu z kraju siedemnastu rosyjskich "dyplomatów", którzy w rzeczywistości pracowali jako oficerowie wywiadu. Podobną decyzję podjęły Belgia, Irlandia oraz Czechy. Bruksela postanowiła wyrzucić z kraju 21 Rosjan, Dublin - czterech, a Praga - jednego.

Czytaj więcej: Kolejne kraje UE wydalają rosyjskich dyplomatów

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/ tam

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości