TVN24 | Świat

Słowacki minister spraw zagranicznych Ivan Korczok: NATO rozważa rozmieszczenie u nas wojsk

TVN24 | Świat

Autor:
mjz
Źródło:
PAP

Sojusznicy z NATO rozważają rozmieszczenie wojsk na Słowacji - potwierdził doniesienia brytyjskich mediów słowacki minister spraw zagranicznych Ivan Korczok. - Na razie nie podjęto żadnej decyzji - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Sojusznicy z NATO rozważają rozmieszczenie wojsk na Słowacji - przekazał słowacki minister spraw zagranicznych Ivan Korczok po spotkaniu z posłami z komisji spraw zagranicznych parlamentu.

Według Sky News dodatkowe siły NATO miałyby działać także w Bułgarii, na Węgrzech i w Rumunii. - Są takie rozważania wśród sojuszników, ale nie podjęto żadnej decyzji - dodał szef słowackiej dyplomacji.

Podkreślił, że ewentualne rozmieszczenie wojsk NATO na Słowacji nie wynika z żądania Bratysławy. - To część normalnego planowania obronnego, reakcja na zaistniałą sytuację. Jesteśmy częścią sojuszu obronnego i ta obrona Sojuszu nie jest tylko na papierze, musimy mieć do tego jakieś struktury wojskowe - stwierdził.

Minister dodał, że podobne struktury działają w krajach bałtyckich oraz w Polsce. Korczok powiedział, że rząd nie podejmował w tej sprawie żadnych decyzji. Przyjęcie obcych żołnierzy wymagałoby zgody parlamentu.

Umowa wojskowa między Bratysławą a Waszyngtonem

Słowackie media odnotowują, że uwagi o ewentualnym rozmieszczenie sił NATO na Słowacji zbiegają się w czasie z dyskusją o ramowej umowie wojskowej między Bratysławą a Waszyngtonem. Przeciwko niej występuje opozycja, która zamierza przeprowadzić referendum w tej sprawie.

Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Army National Guard Photo by Sgt. Daniel Dyer/DVIDS