Słowackie media: były żołnierz przyznał się do zabójstwa dziennikarza i jego narzeczonej


Mężczyzna oskarżony o udział w zabójstwie słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka przyznał się do popełnienia morderstwa - donoszą media na Słowacji, powołując się na źródła w policji. Wcześniej oskarżany był on o przywiezienie domniemanego zabójcy na miejsce zbrodni.

Publiczna telewizja RTVS na swoim oficjalny profilu na Facebooku napisała, że źródło w policji przekazało, że były żołnierz Miroslav Marczek przyznał się do zastrzelenia Kuciaka i jego narzeczonej. Wcześniej miał być przesłuchiwany przez pięć godzin.

Portal internetowy aktuality.sk, dla którego Kuciak badał sprawę powiązań korupcyjnych polityków z biznesmenami, cytując swoje źródła w służbach, potwierdził te doniesienia.

Prokurator badający sprawę śmierci dziennikarza na razie nie odniósł się do tych informacji.

Zabójstwo Jana Kuciaka

Kuciak i jego narzeczona Martina Kusznirova zostali zastrzeleni w ich domu w miejscowości Velka Macza 21 lutego 2018 r. Przed śmiercią dziennikarz pracował nad materiałami dotyczącymi powiązań między osobami z otoczenia premiera Słowacji Roberta Fico, a włoską mafią. Zabójstwo wywołało masowe protesty i kryzys polityczny, doprowadzając do dymisji Fico.

Marczek jest jedną z pięciu osób zatrzymanych pod zarzutem udziału w morderstwie dziennikarza. Początkowo, według policji, miał on pomagać jako kierowca zabójcy.

W połowie marca słowacka prokuratura poinformowała o postawieniu zarzutu zlecenia zabójstwa dziennikarza biznesmenowi Marianowi Kocznerowi. Potwierdzono też, że w mocy pozostają zarzuty postawione wcześniej czterem osobom podejrzanym o bezpośredni udział w zabójstwie Kuciaka i jego narzeczonej. Początkowo zakładano, że strzały miał oddać Tomasz Szabo. Za pośredników zbrodni uważani są Zoltan Andrusko oraz Alena Zsuzsova, która za zabójstwo dziennikarza miała zapłacić 70 tysięcy euro.

Słowacka prokuratura specjalna nie ujawnia nazwisk swoich prokuratorów pracujących przy śledztwie. Nie pozwoliła także dziennikarzom na fotografowanie i filmowanie ich twarzy.

Autor: ft/adso / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Eva Kubaniova/Vsquare.org

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości