Świat

Słowacy kupią myśliwce F-16

Świat

[object Object]
Amerykańskie F-16 okazały się bezkonkurecyjnenellis.af.mil
wideo 2/4

Słowacja zdecydowała się na zakup za prawie dwa miliardy dolarów 14 amerykańskich myśliwców F-16. Ma nimi zastąpić starzejące się rosyjskie MiGi-29 - poinformowało ministerstwo obrony w Bratysławie.

Słowacy zdecydowali się na ofertę Amerykanów z Lockheed Martin, rezygnując z propozycji szwedzkiego Saaba, który proponował im Gripeny.

Na 1,9 mld euro, jakie dostaną Amerykanie składa się prawie 1,59 mld euro za same samoloty oraz 311 mln euro, które rząd w Bratysławie wyda na amunicję, trening pilotów i dwuletnie wsparcie logistyczne.

Kontrakt z Lockheed Martin zostanie podpisany przed końcem roku.

W oświadczeniu po ogłoszeniu zwycięzcy przetargu, minister obrony Peter Gajdos stwierdził, że Słowacy wybrali maszyny, które w ujęciu do ceny będą "najbardziej nowoczesne" i w tej sytuacji - z punktu widzenia rządu - "nie mają konkurencji".

Agencja Reutera pisze, że Bratysława chce wydać do 2030 roku sześć i pół miliarda euro na modernizację armii. Przyświeca jej cel uniezależnienia się od rosyjskiego sprzętu, który wciąż jest utrzymywany w oparciu o kontrakty na jego naprawę ze stroną rosyjską.

Kontrakt z Rosjanami na utrzymywanie 12 myśliwców MiG-29 będzie obowiązywał do jesieni 2019 roku.

Rosjanie co roku zarabiają na pracach związanych ze słowackimi MIG-ami od 20 do 50 mln euro. Dokonują napraw w jednej ze słowackich baz wojskowych.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: defense.gov

Pozostałe wiadomości