TVN24 | Świat

Była "Wichura", jest "Czyściec". Kolejna akcja na Słowacji

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Akcję o kryptonimie "Czyściec" przeprowadzają funkcjonariusze słowackiej Narodowej Agencji Kryminalnej (NAKA). W jej ramach trwają przeszukania u byłych wysokich szefów policji. Co najmniej cztery osoby są przesłuchiwane, kilku postawiono zarzuty.

Media informują, że przeszukania prowadzone są m.in. u byłego szefa policji Tibora Gaszpara, byłego szefa NAKA Petra Hraszka, byłego szefa policji finansowej Bernarda Slobodnika oraz byłego dowódcy jednostki antykorupcyjnej Roberta Krajmera.

Rzeczniczka Urzędu Specjalnego Prokuratora, powołanego do prowadzenia śledztw dotyczących najpoważniejszych przestępstw, Jana Toekoelyova poinformowała, że kilka osób zostało zatrzymanych i przedstawiono im "zarzuty związane z wieloma czynami karalnymi", w tym z przestępstwem zmowy oraz tworzenia i wspierania grupy przestępczej. Zarzuty mają także dotyczyć przestępstw korupcyjnych i nadużycia władzy przez funkcjonariusza publicznego. - Toczy się postępowanie, więc nie będziemy dalej komentować sprawy - dodała Toekoelyova.

Dziennikarze sugerują, że zatrzymania byłych szefów policji z lat, gdy władzę sprawowały rządy partii Kierunek Socjaldemokracja (Smer-SD) premiera Roberta Ficy i jego następcy Petera Pellegriniego, mają związek z działalnością specjalnej grupy śledczej badającej zeznania byłego szefa wydziału kryminalnego administracji finansowej L’udovita Mako i byłego funkcjonariusza Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS) Frantiszka Boehma.

Mako ma zarzuty wspierania jednej z mafijnych grup, która szantażowała przedsiębiorców. Według mediów po postawieniu mu zarzutów zaczął współpracować z prokuraturą.

Robert FicoEU2016SK

"Wichura" na Słowacji. Media: wśród zatrzymanych sędziowie

28 października Akcję funkcjonariusze słowackiej Krajowej Agencji Kryminalnej przeprowadzili akcję o kryptonimie "Wichura". Oficjalnie nie podano, w jakiej sprawie przeprowadzono operację, której kryptonim nawiązuje do podobnej operacji "Burza".

Wśród zatrzymanych byli m.in. była wiceprzewodnicząca Sądu Najwyższego Jarmila Urbancova, sędzia Sądu Najwyższego Jozef Kolcun i była wiceprzewodnicząca Sądu Okręgowego w Bratysławie Katarina Bartlaska. Media piszą także o zatrzymaniu znanego prawnika Zoroslava Kollara, do którego przylgnęła opinia, że w sądach potrafi załatwić każdą sprawę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Premier: obiecywaliśmy, że prawo będzie obowiązywać wszystkich

Akcja "Wichura" wywołała komentarze polityków. Premier Igor Matovicz powiedział wtedy, że trwa oczyszczanie wymiaru sprawiedliwości. - Obiecywaliśmy, że prawo będzie obowiązywać wszystkich. Policjanci i prokuratorzy mają rozwiązane ręce i mogą badać przestępstwa - powiedział na nadzwyczajnej konferencji prasowej. Dodał, że lektura informacji o zatrzymaniach "była przyjemna".

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EU2016SK