Świat

Sławią imię wodza ryjąc je w skale

Świat

Aktualizacja:
 
korea-dpr.comOficjalne miejsce narodzin Kim Dzong Ila, lesniczówka na zboczach góry Pektu-san

Imię Kim Dzong Ila stało się "wieczne". W Korei Północnej w skalnej ścianie wyryto długi na 120 metrów napis sławiący zmarłego wodza. To jeden z elementów przygotowań do obchodów rocznicy urodzin Kim Dzong Ila 16 lutego. Tego dnia ma się też odbyć spektakularny pokaz fajerwerków nad górą Pektu-san, na zboczach której, według oficjalnej propagandy, przyszedł na świat Kim Dzong Il.

Wielki napis został wykuty w skalnej ścianie w prowincji Pyongan Południowy, na północ od Phenianu. Oficjalnie zaprezentowano go partyjnym oficjelom ósmego lutego. Osiem dni przed obchodami rocznicy urodzin wodza.

- Władze i masy pracujące prowincji Pyongan Południowy wybrały tę dobrze widoczną skałę, aby ukazać żarliwe pragnienie mieszkańców całego kraju, by wiecznie wychwalać jego nieśmiertelne rewolucyjne dokonania - podkreśla państwowa agencja KCNA. - Inskrypcja rozciąga się na 120 metrów, litery składające się na nazwisko Kima są wysokie na 10 metrów i wykute na głębokość 1,4 metra - dodano.

Napis wykuty w skale w prowincji Pyongan Południowy głosi: "Niezastąpiony patriota, generał Kim Dzong Il. 16 lutego 101 Dżucze ". Rok 101 ery Dżucze, to "normalnie" rok 2012. W Korei Północnej lata liczy się od 1912, czyli roku urodzin Kim Ir Sena, pierwszego przywódcy kraju.

Mistyczny szczyt

Władze i masy pracujące prowincji Pyongan Południowy wybrały tę dobrze widoczną skałę, aby ukazać żarliwe pragnienie mieszkańców całego kraju, by wiecznie wychwalać jego nieśmiertelne rewolucyjne dokonania. Agencja prasowa KCNA

Państwowa propaganda nadała całej górze niemal mistyczny charakter. Na jej zboczach zamontowano wielki napis sławiący Kim Dzong Ila, a sama leśniczówka jest pieczołowicie pielęgnowana i stanowi obiekt kultu. W środku zachowano nawet zabawki, którymi miał się bawić młody Kim.

Jak twierdzi portal "Daily NK", prowadzony przez uciekinierów z północy, na uroczystościach stawią się żołnierze, którzy zostaną dowiezieni specjalnymi pociągami.

Oficjalna tragedia

Kim Dzong Il, czyli "wieczny przywódca", jak teraz określa go północnokoreańska propaganda, zmarł 17 grudnia 2011 roku w wieku 69 lat w wyniku ataku serca. Państwowe uroczystości żałobne odbyły się 28 grudnia w Phenianie, a żałoba narodowa zakończyła się dopiero dzień później.

Następcą Kim Dzong Ila został jego najmłodszy syn Kim Dzong Un.

Źródło: PAP, Daily NK

Źródło zdjęcia głównego: korea-dpr.com