Skażenie żywności "to większy problem niż się wydawało"


- Wykrycie podwyższonego poziomu radioaktywności w żywności w następstwie kryzysu nuklearnego w Japonii to o wiele poważniejszy problem, niż się wcześniej wydawało - przyznał rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). I dodał, że "bezpiecznie jest przypuszczać, iż niektóre skażone produkty wydostały się poza strefę skażenia".

- Oczywiście jest to poważna sytuacja. O wiele poważniejsza, niż ktokolwiek się spodziewał tuż po trzęsieniu ziemi, które wywołało awarię w elektrowni atomowej Fukushima I. Wtedy myśleliśmy, że problem tego rodzaju może być ograniczony do 20 czy 30 kilometrów czyli do strefy ewakuacji - dodał rzecznik biura regionalnego WHO na Zachodni Pacyfik z siedzibą w Manili Peter Cordingley.

Władze wstrzymują dostawy mleka i warzyw

Tymczasem japońskie władze wstrzymały dostawy mleka oraz dwóch rodzajów warzyw pochodzących z czterech prefektur, znajdujących się w pobliżu elektrowni atomowej Fukushima, w związku z wykryciem podwyższonego poziomu radioaktywności w tych produktach. Rzecznik władz w Tokio Yukio Edano podkreślał, że poziom radioaktywności "nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego" i apelował do mieszkańców o spokój. W prefekturach Ibaraki, Tochigi, Gunma i Fukushima wprowadzono zakaz dostaw szpinaku oraz sałaty. W Fukushimie będzie obowiązywał także zakaz wysyłania mleka - wyjaśnił Edano.

Japońskie ministerstwo zdrowia wezwało wcześniej mieszkańców terenów leżących w pobliżu siłowni, by nie pili wody z kranu, gdyż wykryto w niej wysoki poziom radioaktywnego jodu. We wsi oddalonej o 40 km od centrali Fukushima I poziom ten w poniedziałek trzykrotnie przewyższał dopuszczalny limit.

Produkty wydostały się poza strefę skażenia?

Rzecznik biura regionalnego WHO na Zachodni Pacyfik z siedzibą w Manili Peter Cordingley mówił, że jego organizacja nie ma dowodów na to, że skażone jedzenie z prefektury Fukushima dotarło do innych krajów. Jednocześnie podkreślał, że "bezpiecznie jest przypuszczać, iż niektóre skażone produkty wydostały się poza strefę skażenia".

Japonia eksportuje głównie owoce, warzywa, produkty mleczne oraz owoce morza. Trafiają one przede wszystkim do Hongkongu, Chin oraz USA. Tymczasem rząd Korei Południowej poinformował, że będzie kontrolował żywność sprowadzaną z Japonii. Także chińska agencja Xinhua podała, że żywność importowana z Japonii do Chin będzie badana.

ant/tr

TYDZIEŃ PO KATASTROFIE - czytaj relacje minuta po minucie:

PIĄTEK (18 marca) CZWARTEK (17 marca) ŚRODA (16 marca), WTOREK (15 marca), PONIEDZIAŁEK (14 marca), NIEDZIELA (13 marca), SOBOTA (12 marca), PIĄTEK (11 marca) AMATORSKIE NAGRANIA Z TRZĘSIENIA ZIEMI JAK BUDUJĄ JAPOŃCZYCY – TECHNOLOGIE NA WSTRZĄSY TRZĘSIENIA ZIEMI – CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: reuters, pap