Świat

Skazani za niewykonanie rozkazu w Afganistanie

Świat

wikipedia.orgBułgarski kontyngent w Afganistanie liczy ponad 600 żołnierzy

Dziewięciu żołnierzy bułgarskiego kontyngentu ISAF zostało skazanych przez sąd wojskowy w Sofii za niewykonanie rozkazu podczas misji w Afganistanie.

Każdego z wojskowych, którzy pełnili misję w 2009 roku, skazano na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu za odmowę wykonania rozkazu uczestniczenia w budowie urządzenia ochronnego na lotnisku w Kandaharze bez odpowiedniego ekwipunku. Żołnierze odmówili, gdyż zgodnie z rozkazem mieli być uzbrojeni wyłącznie w pistolety.

Jest to pierwszy wyrok na uczestników bułgarskich misji wojskowych. Adwokaci żołnierzy zapowiedzieli zaskarżenie wyroku do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

620-osobowy kontyngent

Bułgaria ma w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie 620-osobowy kontyngent. W listopadzie 2011 r. rząd w Sofii przyjął strategię jego stopniowej redukcji, zgodnie z którą do końca 2012 r. mają wrócić do kraju ekipy lekarskie, a na początku 2013 r. wycofana zostanie jednostka, która pełni misję ochronną na międzynarodowym lotnisku w Kabulu.

Do końca 2014 r. swój udział w ISAF zakończy 200-osobowa jednostka, pełniąca najbardziej niebezpieczną misję - ochronę lotniska w Kandaharze.

Po 2014 r. w Afganistanie zostanie 130 bułgarskich wojskowych, zadaniem których będzie szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa, wykonywanie zadań wywiadowczych i zabezpieczenie działalności ewentualnych przyszłych kontyngentów - oświadczył w wywiadzie radiowym minister obrony Aniu Angełow.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org