Skazani na amputację kończyn

Aktualizacja:
 
TVN24Irańskie więzienia nie sa miejscem, które chciałoby się odwiedzić

Pięciu irańskich kryminalistów zostało skazanych na dawno niewykonywaną w tym kraju karę amputacji kończyn - obcięto im prawe dłonie i lewe stopy. Mężczyźni zostali uznani za winnych napadu z bronią w ręku, wzięcia zakładników i strzelania do policjantów, choć oficjalnie skazano ich m.in. za "działanie przeciwko Bogu".

Wyrok wykonano w obecności lekarza. Irańskie agencje prasowe nie poinformowały, czy dokonano tego w więziennych murach, czy też publicznie. Tradycyjnie obcięcie prawej dłoni jest karą za pierwsze poważne przestępstwo, amputacja lewej stopy - za drugie.

Kara obcięcia kończyn funkcjonuje w irańskim wymiarze sprawiedliwości od dawna, ale w ostatnich latach nie była stosowana. Nie wiadomo jeszcze, czy skazanie piątki przestępców jest przypadkiem odosobnionym, czy też początkiem nowego trendu.

Podobne wyroki wykonuje się nie tylko w Iranie, ale też w innych państwach arabskich m.in Jemenie, Arabii Saudyjskiej, a także w Nigerii. Choć wielu mieszkańców tych krajów uważa sądowe amputacje za niepotrzebny dziś relikt przeszłości, prawa do tej pory nie zmieniono. Wielokrotnie protestowały przeciwko nim organizacje broniące praw człowieka.

Źródło: Radio Wolna Europa

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości