Świat

Skarga na "kiblową" decyzję odrzucona

Świat


Sąd Apelacyjny w Kijowie odrzucił skargę na powtórne aresztowanie skazanej na siedem lat więzienia i przebywającej od ponad czterech miesięcy w celi byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. - Ta decyzja jest absurdalna - uznała obrona opozycjonistki.

- W dniu dzisiejszym na Ukrainie pojawiło się sądownictwo "kiblowe". Jest to legalizacja prowadzenia posiedzeń sądu przy więziennym kiblu - oświadczył adwokat Tymoszenko Serhij Własenko, informując dziennikarzy o postanowieniu sądu.

Obrońca przypomniał, że decyzję o powtórnym aresztowaniu byłej premier sąd pierwszej instancji podjął 8 grudnia podczas sesji wyjazdowej przeprowadzonej bezpośrednio w celi Tymoszenko w areszcie śledczym w kijowskiej dzielnicy Łukianiwka. Była premier uczestniczyła wtedy w posiedzeniu sądu leżąc w łóżku, z którego od jakiegoś czasu nie wstaje z powodu problemów z kręgosłupem.

Wybiórcze sądownictwo

Własenko pokazywał wówczas prasie wniosek o aresztowanie Tymoszenko, wniesiony do sądu przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Wniosek ten związany jest ze śledztwem w sprawie przestępstw, które miała ona popełnić, kierując w latach 90. firmą Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU).

W październiku Tymoszenko została skazana na siedem lat więzienia za nadużycia, których miała dopuścić się przy zawieraniu umów gazowych z Rosją. Wyrok ten poważnie zachwiał stosunkami między Ukrainą a UE, która uznała, że władze ukraińskie mają wybiórczy stosunek do prawa.

Sprawa Tymoszenko była jedną z przyczyn zmian w porządku szczytu Ukraina-UE, który odbył się w poniedziałek w Kijowie. Zamiast oczekiwanego parafowania negocjowanej od kilku lat ukraińsko-unijnej umowy stowarzyszeniowej doszło tam jedynie do ogłoszenia końca rozmów w sprawie tego układu. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy otwarcie przyznał, że przeszkodą w parafowaniu są związki między władzą sądowniczą a polityką na Ukrainie, czego symbolem jest przypadek Tymoszenko.

Źródło: PAP