Świat

Skandynawskie dzienniki opublikowały karykatury Mahometa

Świat

"Dagbladet", Expressen", "Aftenposten"Karykatury proroka i przywódców dżihadystów miały być motywem ataku na redakcję "Charlie Hebdo"

Szereg dzienników w państwach skandynawskich opublikowało w czwartek karykatury Mahometa pochodzące z francuskiego tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo", którego redakcję zaatakowali w środę terroryści, zabijając 12 osób.

Reprodukcje karykatur ukazały się między innymi w norweskich dziennikach "Dagbladet", "VG" i "Aftenposten", duńskim "Berlingske" oraz szwedzkim "Expressen". W przypadku "Dagbladet" i "Expressen" umieszczono je na pierwszej kolumnie wersji drukowanej.

Zaprezentować motywy

Jak zaznaczył redaktor naczelny "Dagbladet" John Arne Markussen, "decyzja w tej sprawie nie była umotywowana jakąkolwiek akcją". Według niego karykatury opublikowano, by zaprezentować domniemane motywy zamachu na redakcję "Charlie Hebdo".

Natomiast duński dziennik "Jyllands-Posten", którego własne karykatury wywołały przed ośmiu laty protesty świata islamskiego, poprzestał tym razem na całkowicie czarnej stronie tytułowej oraz na apelu o światową solidarność w przeciwstawieniu się "siłom ciemności".

[object Object]
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: "Dagbladet", Expressen", "Aftenposten"

Tagi:
Raporty: