Świat

Sisi przestrzega przed państwem kurdyjskim. "Wstępem do katastrofalnego podziału Iraku"

Świat


Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi oświadczył, że referendum w sprawie niepodległości kurdyjskiego regionu Iraku doprowadziłoby do katastrofy, gdyż oznaczałoby rozdarcie kraju niszczonego już przez sunnickich islamistów.

Wypowiedź przywódcy najliczniejszego kraju arabskiego wskazuje na narastające w regionie obawy że podział Iraku może jeszcze bardziej wzmocnić dżihadystów z Państwa Islamskiego, którzy proklamowali kalifat na zajętych terytoriach Iraku i sąsiedniej Syrii. - Referendum, którego niezwłocznego przeprowadzenia domagają się Kurdowie, nie jest w rzeczywistości niczym innym, jak wstępem do katastrofalnego podziału Iraku na małe rywalizujące ze sobą państewka - cytuje egipska agencja MENA słowa Sisiego podczas spotkania z dziennikarzami.

Ostrzeżenie przed islamistami

W Iraku mieszka około 5 milionów Kurdów. Od czasu obalenia przez Amerykanów dyktatury Saddama Husajna w 2003 roku dysponują znaczną samodzielnością, w tym własnym parlamentem i honorowanym przez zagranicę własnym kierownictwem politycznym. W czerwcu kurdyjscy bojownicy obsadzili położony poza terenem ich autonomii Kirkuk, wokół którego rozciąga się jedno z głównych irackich zagłębi naftowych. Była to reakcja na ofensywę dżihadystów.

Prezydent Sisi powiedział też, że ostrzegł już Stany Zjednoczone i Unię Europejską przed ambicjami bojowników z Państwa Islamskiego. Jego zdaniem po Syrii i Iraku "ich celem stanie się Jordania, a następnie Arabia Saudyjska". - Planują oni też opanowanie Egiptu - oświadczył Sisi.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: