Sir Roger Moore nie żyje. Słynny Bond miał 89 lat

Świat

Sir Roger Moore miał 89 latImperial
wideo 2/2

Legenda brytyjskiego kina sir Roger Moore, między innymi odtwórca roli Jamesa Bonda w siedmiu filmach z serii z agentem 007, zmarł we wtorek w wieku 89 lat.

Informację o śmierci aktora opublikowała rodzina Moore'a na jego profilu na Twitterze.

"Z ciężkim sercem musimy poinformować, że nasz kochany ojciec, sir Roger Moore, odszedł dzisiaj w Szwajcarii po krótkiej, ale dzielnej walce z nowotworem” - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez trójkę jego dzieci.

"Dziękujemy ci Tatku za to, że byłeś sobą, że byłeś tak wyjątkowy dla tak wielu ludzi" - podkreślono.

Dzieci z trzeciego małżeństwa aktora podkreśliły w komunikacie, że w tym czasie muszą wesprzeć swoją macochę, Kristinę "Kiki" Tholstrup, z którą ich ojciec był związany od 2002 roku.

Zgodnie z ostatnią wolą aktora zmarły zostanie pochowany podczas prywatnej uroczystości w Monako - oświadczyli członkowie rodziny aktora.

Odtwórca Bonda z najdłuższym stażem

Roger Moore - jak podaje portal imdb.com - miał na koncie blisko 100 ról filmowych i telewizyjnych. Status międzynarodowej gwiazdy zdobył rolą Simona Templara w serialowym klasyku "Święty", w którą wcielał się w latach 1962-1967. 

Popularność zdobyta dzięki tej kreacji przybliżyła go do roli Jamesa Bonda, w której zastąpił w 1973 roku Seana Connery’ego. Jego kreacja w "Żyj i pozwól umrzeć" stała się hitem, dzięki czemu Moore został aktorem najdłużej grającym słynnego Agenta Jej Królewskiej Mości.

Moore w Bonda wcielał się siedmiokrotnie - w filmach "Człowiek ze złotym pistoletem" (1974), "Szpieg, który mnie kochał" (1977), "Moonraker" (1979), "Tylko dla twoich oczu" (1981), "Ośmiorniczka" (1983) oraz "Zabójczy widok" (1985).

Życie milionera i dobroczyńcy

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na nieoficjalne informacje, filmy o Jamesie Bondzie przyniosły mu około 22 miliony dolarów.

Po tym, jak Roger Moore przekazał rolę agenta Timothy’emu Daltonowi i przeszedł na częściową aktorską emeryturę, ciesząc się życiem milionera, swoją codzienność dzielił między posiadłości w Los Angeles, Szwajcarii i na południu Francji.

Aktor znany był też ze swojej działalności charytatywnej. W 1991 roku został ambasadorem UNICEF-u.

Roger Moore był czterokrotnie żonaty. W 1946 roku ożenił się z Doorn van Steyn, ale w 1953 rozwiódł się z nią dla śpiewaczki Dorothy Squires, z którą pozostawał w związku przez kolejne osiem lat. W 1961 roku podczas kręcenia filmu we Włoszech związał się z Luisą Mattioli, która w 1969 roku została jego trzecią żoną i matką trojga dzieci - córki Deborah i dwóch synów: Geoffreya i Christiana. Ich małżeństwo przetrwało 24 lata. Dziewięć lat później ożenił się po raz czwarty. Z Kristiną "Kiki" Tholstrup przeżył ostatnie 15 lat życia.

Ślub Rogera Moore'a z Luisą Mattioli w 1969 roku

Autor: tmw//now / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Allan warren CC BY SA Wikipedia