Świat

"Musimy przygotować się na zwycięstwo". Sinn Fein liczy na zjednoczenie Irlandii po brexicie

Świat


Irlandzka partia republikańska Sinn Fein przesłała swoim członkom poradnik, w którym przedstawia argumenty za zjednoczeniem Irlandii po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ugrupowanie liczy na przeprowadzenie referendum w tej sprawie w ciągu pięciu lat.

Tajny dokument, którego treść omawia irlandzkie wydanie dziennika "The Times", został przekazany aktywistom podczas poniedziałkowego spotkania w Cavan.

"Musimy myśleć krajowo i działać lokalnie"

"Dojdzie do referendum i musimy przygotować się na zwycięstwo. Musimy myśleć krajowo i działać lokalnie. Nigdy nie powstanie prawdziwa republika bez zjednoczenia Irlandii" - argumentowano, podkreślając, że aktywiści "muszą na to codziennie pracować, popularyzując republikańskie ideały, budując międzynarodowe poparcie dla naszych celów i rozwijając pozytywne sojusze, które służą jedności".

Według zawartych w broszurze informacji, po zjednoczeniu Irlandia Północna - która od ponad 600 dni funkcjonuje bez rządu - miałaby "niemalże zbalansowany budżet", a także mogłaby liczyć na znaczne zwiększenie reprezentacji politycznej. W brytyjskim parlamencie w Westminsterze posłowie z północnoirlandzkich okręgów wyborczych mają zaledwie 18 z 650 mandatów (3 proc.), a w nowym, wspólnym parlamencie irlandzkim mogliby liczyć na 58 z 215 miejsc (27 proc.).

Autorzy zapewnili także, że mieszkańcy Irlandii Północnej będą mogli nadal liczyć na powstanie w Irlandii nowej publicznej ochrony zdrowia funkcjonującej na podobnych zasadach do brytyjskiej National Health Service (NHS), a także nie powinni obawiać się podwyżek podatków po utracie finansowania z Londynu.

Badanie nastrojów w Irlandii Północnej

Szczegóły publikacji Sinn Fein zostały ujawnione zaledwie dzień po tym, gdy firma badawcza Deltapoll przedstawiła wyniki sondażu, według którego 52 proc. wyborców w Irlandii Północnej jest gotowych poprzeć zjednoczenie Irlandii w obliczu spodziewanych konsekwencji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 39 proc. jest przeciwnego zdania.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie kampanii Best for Britain, która opowiada się za przerwaniem procesu opuszczenia Wspólnoty i powtórzeniem referendum w tej sprawie z 2016 roku. Większość wyborców w Irlandii Północnej (58 proc.) zagłosowała wówczas za pozostaniem w UE.

Na mocy porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku brytyjski rząd jest zobowiązany do ogłoszenia referendum ws. zjednoczenia Irlandii Północnej i Irlandii, jeśli "wydaje się, że większość głosujących chciałaby wyrazić opinię, że Irlandia Północna powinna przestać być częścią Zjednoczonego Królestwa i stać się częścią zjednoczonej Irlandii". Takie działanie musi uzyskać również poparcie rządu w Dublinie.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości