Świat

Silniki zgasły chwilę przed startem. Panika na pokładzie samolotu AirAsia

Świat

airbus.comTrwa czarna seria samolotów linii AirAsia

Od katastrofy airbusa 28 grudnia samoloty tanich linii lotniczych AirAsia mają same kłopoty. Ostatnio - w sobotę. Samolotowi startującemu z tego samego lotniska, z którego wyruszyła maszyna tragicznego rejsu QZ8501, na pasie startowym w czasie rozpędzania się zgasły silniki. Na pokładzie wybuchła panika. Ludzie wysiedli z samolotu i zażądali zwrotu pieniędzy. Przewoźnik odmówił przekonując, że maszyna może polecieć.

W sobotnie popołudnie z lotniska Surabaja na indonezyjskiej Jawie samolot linii AirAsia mający w rozkładzie lot do Bandung rozpoczął zgodnie z planem kołowanie. Silniki zaszumiały jednak po przejechaniu dosłownie kilku metrów, nagle kompletnie zgasły.

Silniki zgasły. Panika na pokładzie

Na pokładzie wybuchła panika. 120 pasażerów zaczęło krzyczeć, że chce wysiąść. Wtedy z kabiny pilotów wyszedł kapitan i zapewnił, że silniki zostały wyłączone, a nie zgasły, i że problemem nie są one, lecz jedno z urządzeń pokładowych, które nie pokazywało odpowiedniego odczytu.

Kapitan poinformował też, że - mimo opóźnienia - lot się odbędzie, bo maszyna jest sprawna. Na pas startowy przyjechała obsługa techniczna przewoźnika i wymieniła zepsute oprzyrządowanie. Mimo to 90 proc. pasażerów, którzy w tym czasie zdecydowali, że opuszczą samolot, odmówiło powrotu.

Wszyscy udali się do biura AirAsia na lotnisku i tam zażądali zwrotu pieniędzy za rejs. Przewoźnik odmówił. Samolot z pozostałymi pasażerami tymczasem wystartował i doleciał do miasta Bandung.

Katastrofa airbusa

W niedzielę 28 grudnia z lotniska Surabaja wyleciał airbus tych linii mający wylądować w Singapurze. Po godzinie, lecąc w bardzo złej pogodzie, zniknął z radarów. Rozpoczęły się jego poszukiwania. Dwie doby później ogłoszono, że ekipy poszukiwawcze odnalazły prawdopodobny wrak maszyny oraz pierwsze ciała ofiar katastrofy. Poszukiwania wraku i wyławianie kolejnych ciał trwa.

Na pokładzie airbusa było 162 pasażerów i członków załogi. Prawdopodobnie wszyscy zginęli po uderzeniu maszyny w wody Morza Jawajskiego.

29 i 30 grudnia doszło do dwóch kolejnych incydentów z samolotami AirAsia. Jeden z nich został zawrócony na lotnisko startowe po tym, jak piloci usłyszeli "nietypowe dźwięki" dobywające się z silników, a inny przestrzelił pas w czasie lądowania.

[object Object]
03.01.2015 | Odnaleziono kolejne szczątki samolotu AirAsiaFakty TVN
wideo 2/8

Autor: adso//rzw / Źródło: Channel News Asia, Metro TV News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: airbus.com

Raporty: