Świat

Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Epicentrum u wybrzeży Fukushimy

Świat

USGSFala tsunami zarejestrowana w prefekturze Miyagi

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9 nawiedziło we wtorek ok. godz. 6 rano czasu lokalnego północno-wschodnią Japonię, w rejonie prefektury Fukushima. Wstrząsy wywołały fale tsunami. Nie zanotowano jednak ofiar, ani większych zniszczeń.

Epicentrum wstrząsu znajdowało się u wybrzeży prefektury Fukushima, na głównej japońskiej wyspie Honsiu. Jego ognisko było na głębokości około 10 km. Jest to ten sam rejon, w którym wystąpiło katastrofalne trzęsienie ziemi w 2011 r. Zginęło wówczas 18 tys. osób.

U wybrzeży prefektury Fukushima zaobserwowano fale tsunami o wysokości od 60 do 90 cm. Wcześniej ostrzegano, że fale mogą osiągnąć trzy metry wysokości. Japońska Agencja Meteorologiczna wezwała mieszkańców rejonów przybrzeżnych do ewakuacji w głąb lądu.

Wstrząsy były odczuwalne również w Tokio, odległym o 240 km od epicentrum.

Początkowo amerykańska agencja naukowo-badawcza USGS informowała, że trzęsienie ziemi było o magnitudzie 7.3, później jednak wynik pomiaru zmniejszyła do 6,9. Z kolei Japońska Agencja Meteorologiczna jego siłę szacowała na 7,4.

Brak informacji o ofiarach

Nie ma na razie doniesień o ofiarach ani o większych zniszczeniach. Agencja Kyodo poinformowała jedynie o poszkodowanej kobiecie, której spadające talerze poraniły głowę.

W mediach społecznościowych zamieszczono nagrania, na których słychać ma być syreny ostrzegające mieszkańców Fukushimy przed tsunami.

Jak poinformował koncern energetyczny Tokyo Electric Power Co. (Tepco), wstrząsy nie spowodowały większych uszkodzeń w należących do niego elektrowniach atomowych, które znajdują się w tym rejonie. Jednak w elektrowni Fukushima Daiichi czasowo wstrzymano chłodzenie basenu z zużytym paliwem jądrowym. Przyznano również, że doszło do przerw w dostawach prądu.

W japońskiej telewizji wyemitowano nagrania, na których widać statki wypływające z portów w Fukushimie na pełne morze, gdzie fala tsunami była dla nich mniej niebezpieczna. Widoczne były również wywołane trzęsieniem ziemi ruchy wody.

Wstrzymane miały także zostać częściowo kursy superszybkich pociągów linii kolejowych Shinkansen.

Katastrofa w Fukushimie

Najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii kraju o magnitudzie 9, które w marcu 2011 roku nawiedziło północno-wschodnią Japonię, oraz wywołane nim potężne tsunami spowodowały awarię w elektrowni atomowej Fukushima Daiichi.

Był to najpoważniejszy incydent tego typu od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Trzęsienia ziemi często nawiedzają Japonię, która jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie rejonów na świecie. Występuje tam ok. 20 proc. wszystkich trzęsień ziemi o natężeniu 6 st., lub większym.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne także w Tokio
Trzęsienie ziemi było odczuwalne także w TokioENEX

Autor: mm / Źródło: PAP, Reuters, BBC, Japan Times

Źródło zdjęcia głównego: USGS

Pozostałe wiadomości