Świat

Sikorski zaprasza Białoruś do rozmów

Świat

Sikorski zaprasza Białoruś do rozmów
TVN24Sikorski zaprasza Białoruś do rozmów

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że na szczyt Partnerstwa Wschodniego do Warszawy został zaproszony białoruski minister spraw zagranicznych Siarhiej Martynau. Jak mówi Sikorski, Polska czeka na odpowiedź ze strony białoruskiej w tej sprawie.

- Jako prezydencja rotacyjna, w uzgodnieniu z Wysoką Przedstawiciel ds. Polityki Zewnętrznej UE, wystosowałem zaproszenie dla pana ministra Martynaua do udziału w szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie - powiedział minister po spotkaniu w Warszawie z działaczem mniejszości polskiej na Białorusi Andrzejem Poczobutem.

Dialog ale na warunkach demokratycznych

Jednocześnie powtórzył, że warunkiem dialogu z Białorusią jest uwolnienie i rehabilitacja wszystkich więźniów politycznych. - Polsce zależy na tym, aby Białoruś dołączyła do rodziny wolnych, europejskich narodów - podkreślił Sikorski.

Polska zabiegała w tym roku m.in. o wypuszczenie z aresztu Andrzeja Poczobuta, który został zatrzymany na początku kwietnia. 5 lipca sąd skazał go za zniesławienie prezydenta Alaksandra Łukaszenki na 3 lata pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 2 lata.

Kilka dni temu sąd w Grodnie odrzucił apelację Poczobuta i utrzymał wcześniejszy wyrok. Sikorski wyraził nadzieję, że Poczobut, po powrocie na Białoruś, będzie mógł korzystać ze swoich praw obywatelskich i że władze białoruskie zwolnią z więzień i zrehabilitują wszystkich przywódców i wszystkich poszkodowanych po wydarzeniach 19 grudnia (2010 r.). Minister zadeklarował ponadto - To umożliwiłoby wzmocniony dialog UE z Białorusią, także na temat pomocy ekonomicznej.

Poczybut dziękuje MSZ-owi

Poczobut pytany przez dziennikarzy o pomoc strony polskiej w jego sprawie podkreślił, że wynikiem działań podjętych przez Polskę jest to, iż jest na wolności. Opozycjonista podziękował za te działania. Dziennikarze pytali Poczobuta, czy miał problemy z wyjazdem z Białorusi, odparł, że do Polski dotarł przez Rosję i Ukrainę. Jak zaznaczył, wyrok w jego sprawie nie oznacza, że ma zakaz opuszczania Białorusi.

Polska mostem na wschód

Szczyt PW odbędzie się w dniach 29-30 września. Partnerstwo Wschodnie - zainaugurowane w 2009 roku - ma na celu zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z sześcioma wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Partnerstwo nie zakłada członkostwa tych sześciu krajów w Unii, przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24