TVN24 | Świat

Brytyjski wywiad o "znaczącym osiągnięciu" Rosjan w Donbasie

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP

Wojska rosyjskie po przejęciu Siewierodoniecka umocniły się w tym rejonie, koncentrując siły i środki w celu zajęcia sąsiedniego Lisiczańska - przekazał Serhij Hajdaj, szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Brytyjskie ministerstwo obrony stwierdziło, że zdobycie przez Rosję Siewierodoniecka jest znaczącym osiągnięciem w ramach zredukowanego planu, jakim jest obecnie zajęcie Donbasu, ale do tego musi ona wciąż osiągnąć kilka trudnych celów.

Siewierodonieck to miasto w obwodzie ługańskim, które od wielu tygodni czasu było obiektem rosyjskich ataków. W sobotę mer miasta Ołeksandr Striuk przekazał, że jest ono całkowicie pod okupacją sił agresora.

O strategicznym aspekcie zdobycia przez Rosjan Siewierodoniecka napisało w niedzielnej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosyjska inwazja na Ukrainę. Czytaj relację w tvn24.pl

"Większość sił ukraińskich prawdopodobnie wycofała się z pozycji obronnych w mieście Siewierodonieck w Donbasie. W kwietniu 2022 roku Rosja zmieniła najbliższy plan swojej kampanii, z dążenia do zajęcia większości terytorium Ukrainy na bardziej skoncentrowaną ofensywę w Donbasie. Zdobycie przez Rosję miasta jest znaczącym osiągnięciem w ramach tego zredukowanego celu. Miasto było ważnym ośrodkiem przemysłowym i zajmuje strategiczną pozycję nad rzeką Doniec Siewierski. Jest to jednak tylko jeden z kilku trudnych celów, które Rosja będzie musiała osiągnąć, aby zająć cały region Donbasu. Należą do nich ofensywa na ważny ośrodek, Kramatorsk i zabezpieczenie głównych szlaków zaopatrzeniowych do Doniecka" - napisano.

SiewierodonieckGoogle Maps

Szef obwodu ługańskiego: Rosjanie umocnili się w Siewierodoniecku

O tym, że wojska rosyjskie po przejęciu Siewierodoniecka umocniły się w tym rejonie, koncentrując siły i środki w celu zajęcia sąsiedniego Lisiczańska poinformował też w niedzielnym komunikacie Serhij Hajdaj, szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

"Po wycofaniu się naszych oddziałów wróg umocnił się w Siewierodoniecku i miejscowościach: Syrotyne, Woronowe i Boriwske" - głosi komunikat opublikowany na profilu administracji obwodowej na Facebooku.

"Lisiczańsk jest już prawie nie do poznania"

Rosyjskie lotnictwo wojskowe ostrzeliwuje Lisiczańsk i sąsiednią Biłą Horę - przekazał Hajdaj. "Lisiczańsk jest już prawie nie do poznania. Na ziemi leży wieża telewizyjna, poważnie zniszczony został most samochodowy, pociski trafiają w domy" - opisywał. Poinformował także, że w rejonie szpitala w Lisiczańsku znaleziono ciało zabitego mężczyzny, z licznymi ranami od eksplozji.

"Taktyczne i profesjonalne" wycofanie wojsk ukraińskich z Siewierodoniecka

W piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu przekazał, że wojska ukraińskie dokonują "taktycznego i profesjonalnego" wycofania z Siewierodoniecka, by skonsolidować siły i zająć lepsze pozycje obronne. W ocenie Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) utrata Siewierodoniecka, o który od tygodni trwały zacięte walki, a także sąsiedniego Lisiczańska nie będzie jednak punktem zwrotnym w wojnie, a Ukraińcy osiągnęli już w tej bitwie swoje cele: spowolnili i osłabili Rosjan.

Czytaj także: Pentagon o "taktycznym i profesjonalnym" wycofaniu wojsk ukraińskich z Siewierodoniecka

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Reka/TASS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości