Świat

Siergiej Ławrow ostrzega USA: nie ingerujcie w sytuację na Ukrainie

Świat


Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przekazał, że podczas niedawnego spotkania z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym przestrzegł Waszyngton przed ingerowaniem w sytuację na Ukrainie.

- Zwróciłem uwagę Johna Kerry'ego na to, że teraz jest bardzo ważne, by nie ingerować w proces (na Ukrainie) i unikać jakichkolwiek wypowiedzi, które mogłyby "podgrzać" sytuację - oświadczył Ławrow w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej Rossija. - Mam nadzieję, że mnie usłyszał - dodał. Ławrow rozmawiał z Kerrym w środę w Montreux, w Szwajcarii, przy okazji międzynarodowej konferencji w sprawie Syrii. Rosyjski minister konferował tam też z szefową dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton i minister spraw zagranicznych Włoch Emmą Bonino.

Nie zachęcać opozycji

- Wyczułem znacznie większe zrozumienie niebezpieczeństwa wynikającego z kokietowania (ukraińskiej) opozycji, popierania jej przeciwko władzom, niż miesiąc temu, gdy wydarzenia na Majdanie się zaczynały - oznajmił Lawrow.

Według szefa MSZ Federacji Rosyjskiej jego rozmówcy także wyrażali zainteresowanie tym, aby pomóc Ukraińcom w uspokojeniu sytuacji.

- Bardzo ważne jest, aby z zewnątrz nie było wystąpień, które opozycja, a zwłaszcza grasujący tam bojówkarze, mogliby interpretować jako zachętę - powiedział.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: