Putin i Abe o Korei Północnej: kropkę trzeba postawić za życia obecnego pokolenia


Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał wszystkie strony zaangażowane w sytuację wokół Korei Północnej do powściągliwości. Z kolei premier Japonii Shinzo Abe podkreślił, że jest niezbędne, by Pjongjang pozbył się całej swej broni nuklearnej.

Putin i Abe wypowiedzieli się na ten temat na konferencji prasowej w Moskwie po rozmowach poświęconych Korei Północnej i innym kwestiom geopolitycznym - informuje Reuters. Abe zapowiedział, że Japonia i Rosja będą ściśle współpracować na rzecz denuklearyzacji Korei Północnej.

Putin oświadczył, że ważne jest cierpliwe poszukiwanie rozwiązania, które umożliwi Rosji i Japonii zawarcie układu pokojowego, który będzie odzwierciedlał interesy strategiczne obu stron. Premier Japonii podkreślił, że "kropkę w tej sprawie trzeba postawić za życia obecnego pokolenia". - Jeszcze raz wspólnie potwierdziliśmy zamiar konsekwentnego dążenia do zawarcia układu pokojowego. Rozwiązanie kwestii układu pokojowego, którego nie ma między naszymi krajami od ponad 70 lat, nie jest łatwe. Jednak w naszym pokoleniu chcemy postawić kropkę w tej sprawie. To nasze główne zadanie - podkreślił.

Aktywność na Kurylach

Abe poinformował też, że porozumiał się z Putinem, by przyspieszyć wdrożenie wspólnej aktywności biznesowej na spornych Wyspach Kurylskich. ZSRR, przyłączywszy się w 1945 roku do wojny z Japonią, zajął całe Kuryle.

W latach 1947-1949 japońska ludność czterech południowych wysp tego archipelagu, nazywanych przez Japonię Terytoriami Północnymi, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona. Z powodu sporu o Kuryle nie doszło po drugiej wojnie światowej do zawarcia traktatu pokojowego między Moskwą a Tokio.

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości