Świat

Przywódcy Chin i Japonii chcą przenieść wzajemne stosunki w "nowy wymiar"

Świat


Premier Japonii Shinzo Abe i prezydent Chin Xi Jinping uzgodnili w czwartek współpracę na rzecz "wolnego i uczciwego handlu" i zapowiedzieli "regularną i bliską" komunikację między obu krajami, co agencja Kyodo ocenia jako znak poprawy dwustronnych relacji.

Na spotkaniu w Osace przed rozpoczynającym się tam w piątek szczytem grupy G20 Abe i Xi przeprowadzili "bardzo szczerą wymianę" zdań, m.in. na temat kwestii spornych między Chinami a USA – poinformował zastępca sekretarza japońskiego rządu Yasutoshi Nishimura. - Obaj przywódcy zgodzili się co do rozwoju wolnego i uczciwego systemu handlowego - powiedział Nishimura na konferencji prasowej.

Spotkanie Trump-Xi

Uwagę obserwatorów przykuwa zapowiedziane na sobotę spotkanie przywódcy Chin z prezydentem USA Donaldem Trumpem, które wzbudza nadzieje na wznowienie negocjacji w sprawie toczonej od blisko roku wojny handlowej między tymi dwiema największymi gospodarkami świata. Agencja Reutera przypomina, że zarówno Chiny, jak i Japonia uwikłane są w spory handlowe z USA, podczas gdy prezydent tego kraju Donald Trump grozi partnerom handlowym, aby zmienić warunki współpracy gospodarczej, które jego zdaniem są nieuczciwe wobec Stanów Zjednoczonych.

"To dobry pomysł, abym odwiedził Japonię"

Abe i Xi uzgodnili, że będą w dalszym ciągu współpracować na rzecz zawierania wielostronnych umów handlowych, w tym Wszechstronnego Regionalnego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP) i trójstronnej umowy o wolnym handlu między Japonią, Chinami i Koreą Południowej – powiedział Nishimura. W czasie rozmów Xi pozytywnie odniósł się do wystosowanego przez Abego zaproszenia do Japonii. - To dobry pomysł, abym odwiedził Japonię wiosną przyszłego roku - powiedział chiński prezydent w odpowiedzi na propozycję premiera Japonii, by odwiedził on jego kraj, "gdy zakwitną wiśnie". Abe powiedział Xi, że Japonia jest skłonna współpracować z Chinami, by przenieść wzajemne stosunki w "nowy wymiar". Dodał, że obecnie "całkowicie powróciły one na normalny tor" - podała agencja Kyodo. Według tej agencji Xi poprosił Abego o współpracę przeciwko protekcjonizmowi handlowemu, prawdopodobnie odnosząc się w ten sposób do polityki "Ameryka przede wszystkim" realizowanej przez Trumpa. W odpowiedzi Abe wezwał jednak Xi, aby skorygował działania, które USA oceniają jako nieuczciwe praktyki handlowe, w tym domniemaną kradzież własności intelektualnej i technologii przez chińskie firmy – podała japońska agencja.

Apel w sprawie Hongkongu

Japoński premier poprosił również prezydenta Chin, aby podjął środki na rzecz ochrony praw człowieka, oraz oświadczył, że Japonia popiera "otwarty i wolny" Hongkong w ramach mechanizmu "jeden kraj, dwa systemy" - pisze Kyodo. Odniósł się w ten sposób do masowych demonstracji w Hongkongu przeciwko nowelizacji prawa ekstradycyjnego, która umożliwiłaby m.in. przekazywanie podejrzanych do Chin kontynentalnych. Poprzednia wizyta przywódcy Chin w Japonii miała miejsce w 2010 roku, gdy kraj ten odwiedził ówczesny prezydent Hu Jintao. Xi był w Japonii ostatnio w 2009 roku, wówczas jako wiceprezydent ChRL.

Autor: momo\motm / Źródło: PAP