Świat

Dwa pociski nad Morzem Japońskim. Seul: to rakiety Korei Północnej

Świat


Południowokoreańska armia przekazała w czwartek, że dwa pociski wystrzelone przez Koreę Północną to rakiety krótkiego zasięgu. Dodano, że wojskowi południowokoreańscy oraz amerykańscy prowadzą obecnie szczegółowe analizy najnowszych prób rakietowych.

Kolegium szefów sztabów armii Korei Południowej wcześniej podało, że w czwartek po południu czasu miejscowego Pjongjang wystrzelił ze środkowo-zachodniej części Korei Północnej dwa pociski w stronę Morza Japońskiego. Według późniejszego oświadczenia kolegium rakiety przeleciały około 370 km i osiągnęły wysokość 90 km.

Z kolei japońskie ministerstwo obrony informowało, że pociski prawdopodobnie nie dosięgnęły terytorium Japonii ani jej wód terytorialnych. Według japońskiej straży przybrzeżnej spadły do wody poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii, czyli pasem o szerokości 200 mil morskich (370 km) wokół terytorium tego kraju.

Armia Korei Południowej wezwała Północ, by powstrzymała się od prób rakietowych, które "nie pomagają" w redukcji napięć na Półwyspie Koreańskim.

Zastój negocjacyjny i kolejna próba Pjongjangu

Czwartkowa próba przypada na okres zastoju w negocjacjach nuklearnych pomiędzy Koreą Północną a USA i narastających napięć w relacjach Pjongjangu z Seulem. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un wyznaczył władzom USA termin do końca roku na zmianę ich stanowiska w tych rokowaniach, a urzędnicy w Pjongjangu ostrzegali Waszyngton, że zignorowanie tego terminu byłoby błędem.

Pjongjang oskarża Waszyngton o prowadzenie względem niej "wrogiej polityki" i potępia wspólne amerykańsko-południowokoreańskie manewry wojskowe. Reżim Kima utrzymuje również, że jego zbrojenia są konieczne, by bronić się przed nowym uzbrojeniem, jakie Korea Południowa kupiła od USA.

Była to 12. w tym roku próba pocisków przeprowadzona przez Koreę Północną. Na początku października północnokoreańskie media poinformowały o skutecznej próbie nowej rakiety balistycznej wystrzelonej z okrętu podwodnego. Stany Zjednoczone wzywały Pjongjang do zaprzestania prowokacji, ale amerykańscy urzędnicy podkreślali przy tym, że testowała ona rakiety krótkiego lub średniego zasięgu.

Rozpoznane północnokoreańskie instalacje nuklearnereuters, pap

Autor: ft//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: