Świat

Seria gwałtów w Indiach. Francja i Wielka Brytania ostrzegły turystów

Świat


Francja i Wielka Brytania skorygowały swoje rekomendacje podróżne i ostrzegły obywatelki przed coraz częstszymi przypadkami gwałtów w Indiach. Tylko w styczniu ofiarami gwałcicieli w tym kraju padły prawdopodobnie trzy Europejki.

Francuskie MSZ w poradniku na swojej stronie internetowej poradziło swoich obywatelom, by zachować "najwyższą ostrożność" podczas wizyty w Indiach.

"Kilka ostatnich przypadków pokazuje, że zagraniczne kobiety lub emigrantki mogą paść ofiarami takich przypadków w Indiach" - ostrzeżono.

Z kolei Wielka Brytania poradziła "zachować ostrożność w czasie podróży po Indiach nawet jeśli poruszamy się w grupie".

Trzy Europejki

We wtorek 51-letnia duńska turystka została napadnięta, obrabowana i zgwałcona w New Delhi po tym jak zabłądziła w drodze do hotelu i zapytała mieszkańców o drogę.

Wcześniej świat obiegła informacja, że 18-letnia wolontariusza z Niemiec padła ofiarą gwałciciela, który napadł dziewczynę w nocy w czasie podróży pociągiem z Mangalore do Chennai w południowych Indiach.

Na początku stycznia natomiast na policję w New Delhi zgłosiła się Polka. Kobieta zeznała, że została napadnięta przez mężczyznę, który zaoferował jej podwiezienie. 33-latka miała zostać odurzona i zgwałcona, a następnie porzucona na stacji kolejowej. Towarzyszyła jej malutka córeczka.

Niebezpieczny kraj dla kobiet

Kwestia przemocy seksualnej wobec kobiet jest obecnie w Indiach bardzo pilnie śledzona. To efekt fali oburzenia i gwałtownych protestów, które przetoczyły się przez kraj pod koniec 2012 roku w reakcji na brutalny gwałt na 23-letniej studentce. Kobieta została zmaltretowana przez swoich napastników i zmarła kilka tygodni później w szpitalu.

Od tamtego wydarzenia policja i politycy zaczęli pilniej przyglądać się kwestii bezpieczeństwa kobiet, które w Indiach notorycznie padają ofiarą przemocy seksualnej. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych pod tym względem krajów na świecie. Zdarza się, że gwałcone są także przypadkowe turystki z zagranicy. W 2013 roku na dożywocie skazano sześciu wieśniaków, którzy napadli i zgwałcili Szwajcarkę, podróżującą z mężem po kraju na rowerze.

Autor: pk//kdj / Źródło: FRI, "Hindustan Times"

Tagi:
Raporty: